Vilnamedžių (medvilnės sėklų) aliejus

 
 
 
Apie produktą:
Vilnamedžių aliejuje randama nemažai nesočiųjų riebalų rūgščių (daugiau polinesočiųjų ir mažesnė mononesočiųjų riebalų rūgščių dalis), tokoferolio (vitamino E), stabdančio senėjimo procesus, gerinančio odos išvaizdą ir spalvą, užkertančio kelią smulkių raukšlelių susidarymui  ir dėl kurio šiame aliejuje pagaminti gaminiai ilgiau negenda. 
 
 
 

Šis aliejus spaudžiamas iš vilnamedžių, dedešvinių šeimai priklausančių augalų, o daugiausiai iš žolinių vilnamedžių bei plaukuotųjų vilnamedžių, auginamų medvilnės pluoštui ir gyvūnų pašarui gaminti, sėklų. Tai tropinių ir subtropinių regionų augalai, savaime augantys Afrikoje, Amerikoje, Australijoje ir Azijoje.

Vilnamedžių sėklos savo struktūra panašios į kitų aliejingų sėklų, pvz., saulėgrąžų, struktūrą, nes turi išorinį kietą apvalkalą, o aliejus spaudžiamas iš branduolių. Šių augalų sėklose randama toksiškos medžiagos gosipolo pigmento ir jo darinių, kuris spaudžiant, patenka į aliejų ir nudažo jį tamsia spalva, todėl šis aliejus naudojamas tik rafinuotas (rafinavimo metu pašalinamos kenksmingos medžiagos, aliejus tampa visiškai saugus naudoti maistui).

Vilnamedžių sėklų arba vilnamedžių aliejus yra gelsvas, neutralaus skonio ir kvapo, sudėtyje turi skystųjų ir kietųjų riebalų. Pastarieji, ilgainiui iškrenta kaip baltos nuosėdos. Žemesnėje temperatūroje šis aliejus visiškai sustingsta.

Aliejus plačiai naudojamas bulvių traškučių gamyboje, iš jo gaminamas margarinas, pilama į duonos gaminius. Vilnamedžių aliejus tinkamas kepimui, nes atlaiko aukštesnę temperatūrą (aliejaus smilkimo temperatūra – apie 216˚C). Nepamainomas Rytų virtuvėje, kur kasdien naudojamas maisto gamyboje.

Dėl sudėtyje esančių riebalų rūgščių, aliejus ypač giliai drėkina ir minkština odą, todėl naudojamas kosmetikos priemonių – drėkinančių kremų sausai ir brandžiai odai, minkštinančių ir apsauginių kremų, masažinių mišinių gamyboje. Be to, vilnamedžių aliejus ramina, ypač tinka odai po depiliacijos ar skutimosi, kaip raminanti priemonė po nudegimų saulėje, kaip drėkinanti ir maitinanti priemonė sausiems ir pažeistiems plaukams.

 

Įdomu

Tikrų tikriausią ir patį gardžiausią bei kvapniausią plovą rytiečiai (ypač uzbekai, tadžikai) gamina naudodami būtent vilnamedžių aliejų.

Senovės Graikijoje vilnamedžiai buvo taip pat gerai žinomi ir naudojami gydymo tikslais. Smulkintos sėklos buvo naudojamos sergant bronchitu, viduriuojant, net dizenterijos atvejais. Buvo manoma, kad nevalytame aliejuje esanti medžiaga gosipolas turi priešmaliarinių savybių.

Vilnamedžiai priklauso dedešvinių šeimai, tai ne tik dedešvų, kinrožių, bet ir... kakavmedžių giminaičiai.

 

Mūsų patarimai

Baklažanų užtepas

1 kg baklažanų

3 pomidorai

3 skiltelės česnako

1 svogūno galvutė

50 ml vilnamedžių aliejaus

druskos ir cukraus pagal skonį

Baklažanus iškepkite orkaitėje ir nulupkite odelę. Smulkiai supjaustykite ir kartu su česnaku, svogūnu bei pomidorais sudėkite į elektrinį smulkintuvą. Susmulkinkite iki vienalytės masės (galite sumalti mėsmale), pagal skonį pagardinkite druska, cukrumi, užpilkite vilnamedžių aliejaus ir išmaišykite. Sudėkite į indą ir pastatykite į šaldytuvą bent porai valandų, kad įsiskonėtų. Tepkite ant skrebučių ir patiekite...

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra pažintinio - rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius, o esant būtinybei (pvz., dėl galimų alerginių reakcijų, netoleravimo ar dėl kitų priežasčių), pasitarkite gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle