Sviestmedžių aliejus

 
Apie produktą:
Išoriniam vartojimui skirtas sunkios tekstūros sviestmedžių aliejus gausus nesumuilinamų medžiagų, dėl kurių ilgiau išsilaiko ant odos, ją tausodamas, mononesočiųjų riebalų rūgščių Omega-9, saugančių odą ir gleivines nuo išsausėjimo, vitamino E, saugančio nuo senėjimo ir uždegimų, padedančio nagams ir odai išlikti sveikiems, vitamino A, skatinančio ląstelių atsinaujinimą. Šis aliejus turi konservuojančių savybių, ilgai negenda.
 
 

 

Sviestmedžių aliejus išgaunamas iš afrikinių sviestmedžių riešutų. Afrikiniai sviestmedžiai auga Afrikos savanose, kur per sausrą numeta lapus, o prasidėjus liūčių sezonui, ant šakų pirmiausiai skleidžiasi žiedai, o tik po to lapai. Savo brandą medis pasiekia tik po 30 metų.

Afrikinių sviestmedžių vaisiai - geltoni, maždaug persiko dydžio valgomos uogos, kurių viduryje yra stambūs riešutai. Afrikoje sviestmedžių aliejaus gavyba užsiima moterys, šis medis laikomas šventu.

Sviestmedžių aliejaus gavyba - ilgas ir nelengvas procesas. Pirmiausiai, akmenimis praskeliami kietieji riešutų apvalkalai, branduoliai išdžiovinami ir sutraiškomi grūstuvėse. Vėliau, traiškyti riešutai, nuolat maišant, kad neprisviltų, skrudinami didžiuliuose atviruose induose virš atviros ugnies. Tuomet sumalami į minkštos konsistencijos masę, kuri, vis įpilant vandens, maišoma rankomis. Gauta masė intensyviai minkoma dideliuose dubenyse, vis įpilant vandens, kol paviršiuje pradeda plūduriuoti aliejinga, varškės pavidalo masė. Gauta masė išgriebiama, nuspaudžiamas vandens perteklius ir pamažu, ant labai silpnos kaitros lydoma. Ištirpęs kreminės, gelsvos tekstūros sviestmedžių aliejus semiamas nuo paviršiaus ir supilamas, kad atvėstų. Iš atvėsusios ir sustingusios masės formuojami rutuliai.

Afrikoje sviestmedžių aliejus naudojamas maistui (kepimui), gydymui ir odos priežiūrai. Afrikiečiai šiuo aliejumi puoselėja odą, saugo ją nuo karštos saulės ir vėjo, tepa skaudamas, pažeistas vietas. Šis aliejus plačiai naudojamas kosmetikoje, iš jo gaminamos odos ir plaukų priežiūros priemonės (maitinamieji kremai, kaukės, kūno sviestai, lūpų priežiūros priemonės, plaukų kondicionieriai ir pan.), kartais naudojamas tepalų gamybai medicinoje.

Sviestmedžių aliejus kupinas riebalų rūgščių, vitaminų A ir E, kurių dėka drėkina, maitina ir saugo. Tirpsta prie kūno temperatūros, gerai įsigeria. Šiame aliejuje nemažai nesumuilinamų medžiagų (medžiagų, kurių lengvai nenuplauna muilas ir vanduo), aliejus gerai išsilaiko ant odos, sukurdamas apsauginę plėvelę, todėl puikiai tinka siekiant apsaugoti odą nuo sausros, kaitrios saulės spindulių, žvarbaus vėjo ar šalčio. Be to, aliejuje yra natūralių priešuždegiminių ir ląstelių atsinaujinimą skatinančių medžiagų, jis ypatingai ramina ir drėkina sausą, odos ligų, saulės nudegimų ar šalčio pažeistą odą, efektyviai minkština suskirdusią ir suragėjusią lūpų, alkūnių ar pėdų odą, tinka jautriai kūdikių odelei. Tai puiki profilaktinė priemonė siekiant išvengti strijų ir suminkštinti randus, tinka masažams, odai po skutimosi ar depiliacijos. 

 

Įdomu

Kai kuriose Afrikos šalyse sviestmedžių aliejus naudojamas kepimui, plaukų formavimui, žvakių gamybai, medicininės paskirties tepalams, medinių instrumentų sutepimui, kad prailginti jų amžių.

Pvz., Nigerijoje šiuo aliejumi tepamos nosies landos siekiant palengvinti sinusito, slogos ar nosies užgulimo simptomus, masažuojami skaudantys sąnariai ar kitos kūno vietos.

Kartais šokolado pramonėje sviestmedžių aliejus maišomas su kitais aliejais ir naudojamas kaip kakavos sviesto pakaitalas, nors sakoma, kad skonis labai skiriasi.

Sviestmedžių aliejų pas mus įprasta vadinti taukmedžių sviestu ir manoma, kad tai yra tas pats. Deja, tai netiesa. Sviestmedžių aliejus (angl. shea butter arba pranc. karite) išgaunamas ir afrikinių sviestmedžių (lot. Vitellaria paradoxa) vaisių, o taukmedžių aliejus (angl. Phulwara butter) spaudžiamas iš Himalajuose augančių aliejinių taukmedžių (lot. Diploknema butyracea) vaisių.

 

Sviestmedžių aliejus elektroninėje parduotuvėje http://rudugys.lt/Sviestmedziu-aliejus155g-nerafinuotas

 

Mūsų patarimai

Sviestmedžių aliejus yra tankus, dažnai sunkiai tepamas. Siūlome pasigaminti plakto sviestmedžių aliejaus kūno kremą:

vandens garų vonelėje ištirpinkite vieną dalį sviestmedžių aliejaus ir ½ dalies kokosų aliejaus (pvz., 100 g sviestmedžių aliejaus ir 50 g kokosų aliejaus). Aliejams ištirpus, nukelkite nuo kaitros ir šiek tiek atvėsinkite. Įpilkite ½ dalies ypač tyro alyvuogių aliejaus, įlašinkite 5 – 10 lašų mėgstamo eterinio aliejaus ir gerai išmaišę padėkite į šaldytuvą. Aliejui pradėjus stingti (neleiskite visiškai sustingti), mišinį išplakite elektriniu plaktuvu. Plakite iki baltos, purios grietinėlės tirštumo masės. Sudėkite į indelius ar stiklainiukus ir naudokite kaip kūno losjoną... Alyvuogių aliejų galite keisti kitu, pvz., migdolų aliejumi.

 

Prabangus maitinamasis kūno sviestas

1 dalis sviestmedžių aliejaus

3 dalys mangų sviesto

2 dalys garcinijų aliejaus (kokum sviesto)

7 dalys putonių aliejaus

1 dalis simondsijų aliejaus

2 dalys abrikosų kauliukų aliejaus

keletas lašų mėgstamo eterinio aliejaus

Sviestmedžių aliejų, mangų sviestą ir garcinijų aliejų ištirpinkite vandens garų vonelėje. Supilkite likusius skystuosius aliejus, jei pageidaujate, įlašinkite 5 – 10 lašų mėgstamo eterinio aliejaus. Mišinį padėkite į šaldytuvą ir laikykite, kol pradės stingti. Tuomet išplakite elektriniu plaktuvu iki baltos standžios masės. Sukrėskite į indelius pastatykite į šaldytuvą, kol pilnai sustings. Vėliau laikykite kambario temperatūroje ir naudokite kūno odai puoselėti.

 

Imbierinis – citrininis lūpų balzamas

2 arbatinius šaukštelius tarkuoto bičių vaško vandens garų vonelėje ištirpinkite su 2 šaukšteliais sviestmedžių aliejaus, įpilkite 2 šaukštelius simondsijų arba migdolų aliejaus ir gerai išmaišykite. Nukelkite nuo kaitros ir šiek tiek atvėsinkite (tik nelaukite, kol pradės stingti). Įlašinkite 3 lašus imbierų ir 7 lašus žaliųjų citrinų eterinio aliejaus ir greit išmaišę supikite į mažus indelius. Naudokite lūpoms.

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra pažintinio - rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius, o esant būtinybei (pvz., dėl galimų alerginių reakcijų, netoleravimo ar dėl kitų priežasčių), pasitarkite gydytoju.

Tapk draugu Facebook tinkle