Presuota pu-erh arbata

 
Apie produktą:
Brandinta ir specifinėmis sąlygomis fermentuota arbata, vertinama visame pasaulyje, garsėja sveikatą teigiamai veikiančiomis savybėmis. Manoma, kad pastovus rusvos ar kaštono rausvumo spalvos, specifinio skonio pu-erh arbatos.
 

 

Pu-erh arbata – fermentuota žalioji arbata, kilusi iš Kinijos, Junanio provincijos, išsiskirianti savo gamybos technologija. Pu-erh nuo seno vadinama imperatorių arbata, kadangi vertingiausias arbatos rūšis anksčiau gerdavo tik imperatoriai. Istoriškai, pu-erh arbatos rūšys daugiausiai buvo gaminamos vietiniam vartojimui. Kartais ji buvo eksportuojama į Tibetą, Mongoliją ar Pietryčių Aziją.

Nors šiandien Junanio apylinkėse galima rasti senų arbatmedžių, kurių amžius skaičiuojamas šimtmečiais, net tūkstančiais metų, tačiau klaidingai manoma, jog pu-erh arbata taip pat atsirado prieš tūkstantmečius. Daugiau kaip prieš 2000 metų Junanio provincijoje klestėjo prekyba arbata. Iš ten, senuoju arbatos keliu į kitas šalis buvo gabenama įprastai pagaminta žalioji arbata. Tuo metu nuskinti arbatmedžių lapai buvo paprasčiausiai išdžiovinami, nebuvo jokių fermentacijos ir lapų sukimo procesų. Žalioji pu-erh arbata buvo pradėta gaminti Mingų dinastijos laikais, maždaug prieš 700 – 800 metų, o fermentuotos brandinamos tamsiosios pu-erh arbatos gamyba galutinai buvo ištobulinta apie 1970 m.

Šiuo metu egzistuoja dvi pu-erh arbatos rūšys. Žalioji pu-erh arbata (angl. raw pu-erh) ir fermentuota arba brandinta pu-erh arbata (angl. ripe pu-erh). Abi arbatos rūšys ruošiamos iš tos pačios laukinių arbatmedžių (lot. Camellia sinensis) rūšies. Žalioji pu-erh turi senas ir gilias gaminimo tradicijas, jos entuziastingai ieško daugelis arbatos kolekcionierių ir žinovų. Tai pusiau fermentuota arbata, kurios gamyba šiek tiek primena žaliosios arbatos gamybą. Nuskinti arbatmedžių 3 – 4 viršūniniai lapai su pumpurais vytinami arba kepami, kad sustabdyti oksidacijos procesą, tuomet paskleidžiami plonu sluoksniu ir džiovinami saulėje, kad paskatinti fermentacijos procesą, kurio metu lapai įgauna žaliajai pu-erh būdingą skonį. Lapeliai išlieka žali, ilgiau laikomi pagelsta, tačiau neparuduoja, kaip brandintos pu-erh. Taip paruošti žaliosios pu-erh lapai gali būti presuojami ir nokinami ilgesnį laiką.

Fermentuotos, tamsiosios pu-erh arbatos (angl. ripe) paruošimas išsiskiria tuo, kad vytinti arbatmedžių lapeliai susukami ir storu sluoksniu supilami į dideles krūvas. Ant jų purškiamas vanduo, drėgni lapai uždengiami ir laikomi keletą savaičių. Lapų krūvose pakilus temperatūrai, besidauginančios bakterijos paskatina fermentaciją, kuri suteikia šia arbatai ypatingų savybių bei specifinį skonį ir kvapą. Fermentacijai pasibaigus, parudavę lapeliai išdžiovinami saulėje ir presuojami ilgesniam laikymui.

Pagrindinis tiek žaliosios, tiek fermentuotos pu-erh išskirtinumas tas, jog šios rūšies arbata, skirtingai nei kitos arbatų rūšys, gali būti laikoma ilgą laiką. Labiausiai vertinama, kaip ir geras vynas, keliolika metų brandinta pu-erh arbata. Kuo ilgiau laikoma, tuo gardesnė ir vertingesnė. Būtent dėl šios priežasties populiariausia yra presuota pu-erh, nors šiuo metu galima įsigyti ir birios.

Parduotuvių tinkle ALIEJUS siūlome apvalias, disko formos presuotas brandintas fermentuotos pu-erh arbatos didesnes ar mažesnes plokšteles, mažus pu-erh lizdelius ar birią šios rūšies arbatą. Presuota arbata plokštelėmis galite mėgautis dabar arba galite pasilikti saugojimui ilgesnį laiką, pvz., dar po metų ar kitų turėsite galimybę mėgautis išskirtinio skonio arbata.

 

Įdomu

Pu-erh arbata sunkiomis akmeninėmis formomis supresuojama į įvairias skirtingo svorio formas ar figūras, dažniausiai po 100 g, 250 g, 375 g, 400 g, 500 g, net po 1 kg ar 3 kg. Populiariausios - 2 – 5 cm skersmens kamuoliukai ir lizdeliai, disko formos (angliškai vadinamos „cake“), lizdai, kvadratinės ar stačiakampės plytos, melionai, net grybo formos. Kartais pu-erh įpresuojama į bambuko šerdį ar suformuojami kamuoliukai, kurie brandinami apgaubti citrusinių vaisių žieve.

Klaidingai manoma, kad pu-erh turi kvepėti žeme. Taip kvepianti šios rūšies arbata gali būti nekokybiška, netinkamai fermentuota arba laikyta netinkamomis sąlygomis. Ši arbata neturi nemalonaus kvapo, negali dvelkti žuvimi. Geros kokybės pu-erh kvepia džiovintomis kinietiškomis datulėmis arba kitokiais džiovintais vaisiais. Kvapų įvairovė priklauso nuo fermentacijos būdų, ši arbata gali dvelkti sandalmedžiu, džiovintomis slyvomis, dūmu, džiovintomis gėlėmis, gali turėti net kamparo užuominų. Priklausomai nuo brandinimo laiko, pu-erh gali turėti dūminių ar medienos užuominų. Tai žemiško, bet ne žemės kvapo arbata, kvapas specifinis, bet malonus.

Fermentuota pu-erh gali būti keletos skirtingų rūšių, mat tai priklauso nuo fermentavimo sąlygų, dėl kurių gaunama skirtingo skonio arbata.

 

Mūsų patarimai

Presuotos pu-erh arbatos „sendinimui“ reikalingos tam tikros sąlygos:

oro cirkuliacija – brandinama arbatos plokštelė turi kvėpuoti, todėl niekada nelaikykite jos sandariai įvyniotos, ypač į polietileną;

kvapai – presuotą arbatą laikykite ten, kur jos nepasieks pašaliniai kvapai – prieskoniai, kosmetinės priemonės, vaistažolės ir pan., tai gali stipriai pakenkti arbatos kokybei;

drėgmė – kuo aukštesnis aplinkos drėgnumas, tuo greičiau arbata „pasens“. Per didelė aplinkos drėgmė gali paskatinti pelėsių ar kitų nepageidaujamų grybelių dauginimąsi. Rekomenduojama šią arbatą laikyti aplinkoje, kurios drėgnumas 60 – 85%;

saulės šviesa – saulėkaitoje laikoma arbata perdžius ir laikui bėgant įgaus kartų skonį;

temperatūra – arbata neturėtų būti laikoma itin aukštoje temperatūroje, nes gali atsirasti nepageidaujamas skonis. Laikoma per šaltai, nustos bręsti.

Arbatos ruošimas

Tinkamas pu-erh arbatos paruošimas, visų pirmiausia, tai reikiamo kiekio arbatos lapelių atskyrimas nuo presuotos pu-erh plokštelės. Tai geriausiai padaryti aštriu mažu peiliuku, nuo krašto „nudrožiant“ reikiamą kiekį lapų. Kitas būdas – presuota plyta ar plokštelė gali būto kaitinama virš garų, kol suminkštės, o tuomet nugnybiamas reikiamas kiekis, o likusioji dalis paliekama išdžiūti, kol sukietės.

Puodeliui arbatos rekomenduojama berti 1 – 2 arbatinius šaukštelius arbatžolių (kiekis priklauso nuo arbatos rūšies, sodrumo, brandinimo, presavimo ir gali būti koreguojamas pagal skonį, kuo standžiau supresuota arbata, tuo mažiau jos reikia plikiniui). Pageidautina pirmuosius du kartus arbatžoles nuplikyti verdančiu vandeniu ir po 10 - 15 sekundžių vandenį nupilant (pu-erh arbatos lapai, prieš plikant arbatą gėrimui, yra „nuplaunami“). Po trečiojo karto, arbatžoles užplikykite verdančiu vandeniu ir laikykite 20 – 30 sekundžių. Pu-erh arbata plikoma 4 – 6 kartus, priklausomai nuo rūšies, kinai ją pliko net iki 15 kartų, kaskart ilginant plikymo laiką.

Pu-erh arbatos gėrimo džiaugsmas yra tai, kad galite mėgautis arbata, kuri buvo subrandinta skirtingo amžiaus medžių. Jos skonis atspindi pu-erh istoriją, aplinką, kurioje ji buvo užauginta ir žmones, kurie ją pagamino. Pu-erh arbata dvelkia Junanio istorija, kultūra, žeme ir oru. tai galimybė mėgautis arbata laikui bėgant, pajausti, kaip ji keičiasi, tarsi prisidėti, prie jos gaminimo. Tai arbata, kurią skirtingomis progomis galėsite vaišinti skirtingus svečius...

 

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle