Kedrinės pinijos

 
 
Apie produktą:
Apie kedrinių pušų sėklų, slypinčių kankorėžiuose – kedrų riešutų, lietuviškai vadinamų kedrinėmis pinijomis, naudingas savybes žinoma jau nuo seniausių laikų. Kedrinės pinijos itin gausios polinesočiųjų riebalų rūgščių,  baltymų, vitaminų (A, B, D, E, F) mikroelementų (fosforo, magnio, cinko, vario, jodo, mangano ir kt.), antioksidantų ir kitų veikliųjų medžiagų. Iš šių riešutų spaudžiamas labai vertingas aliejus.
 

 

Sibirinis kedras arba sibirinė pušis (lot. Pinus sibirica) – pušinių šeimai priklausanti spygliuočių medžių rūšis, paplitusi Sibire, Uralo kalnuose, Altajuje, Mongolijoje, šiaurės Kinijoje ir kt. Ilgaamžis medis, galintis išgyventi net iki 800 metų, žmonių dar vadinamas medžiu vaistininku, jo ypatingos savybės gydymo tikslais buvo naudojamos jau nuo seno. Žmonės žinojo, kaip stebuklingomis priemonėmis paversti ne vien riešutus, bet ir sibirinių pušų spyglius bei sakus. Buvo manoma, kad Sibiro kedrai turi savybę kaupti teigiamą energiją, sklindančią iš kosmoso. Teigiama, kad ten, kur auga kedrai, jų išskiriami fitonicidai valo orą, naikina ligas sukeliančius mikroorganizmus ir oras tokiame miške yra ypač švarus.

Apie kedrinių pušų sėklų, slypinčių kankorėžiuose – kedrų riešutų, lietuviškai vadinamų kedrinėmis pinijomis, naudingas savybes žinoma jau nuo seniausių laikų. Kedrinės pinijos itin gausios polinesočiųjų riebalų rūgščių,  (A, B, D, E, F) mikroelementų (fosforo, magnio, cinko, vario, jodo, mangano ir kt.), baltymų, antioksidantų ir kitų veikliųjų medžiagų. Iš šių riešutų spaudžiamas labai vertingas aliejus.

 

Įdomu

Ar žinojote, kad kedrinės pinijos – tai riešutėliai, kuriuos subrandina ne tik sibirinės, bet ir italinės, korėjinės, himalajinės, kininės pušys? Valgomoms priskiriama apie 20 šių medžių rūšių sėklų, nors jų yra ir daugiau. Kitų rūšių medžių sėklos paprasčiausiai per daug smulkios, kad būtų renkamos maistui. Būtent dėl šios priežasties kedrinės pinijos arba kedrų riešutėliai skiriasi savo dydžiu ir forma.

Mūsų patarimai

Jei norite organizmą pastiprinti natūraliai, kasdien suvalgykite po nedidelę saują kedrinių pinijų ar išgerkite šaukštelį kedrų riešutų aliejaus. Arba vartokite kedrinių pinijų miltus, kuriuos galite maišyti į pusryčių košę, jogurtą, kokteilį, dalį miltų keisti kepiniuose ir pan.

 

Šafranu gardinti ryžiai su razinomis ir kedrinėmis pinijomis (6 asmenims)

325 g (1,5 puodelio) basmati ryžių

2 valg. š. alyvuogių aliejaus

3 valg. š. kedrinių pinijų

1 svogūnas, smulkiai sukapotas

4 valg. š. auksinių razinų

425 ml vandens

¾ arb. š. druskos

½ arb. š. šafrano plaušelių

Ryžius perplaukite šaltu vandeniu ir užmerkite. Užvirinkite vandenį.

Prikaistuvyje įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite kedrines pinijas ir keletą minučių pakepinkite, kol švelniai pagels. Riešutus išimkite.

Į tą patį puodą suberkite smulkintus svogūnus ir pamaišydami pakepinkite, kol suminkštės. Suberkite gerai nusunktus ryžius ir pakepinkite dar 2 minutes. Nuolat maišykite. Įmaišykite razinas, supilkite verdantį vandenį, suberkite druską, šafraną ir padidinkite kaitrą, kad užvirtų.

Užvirus, permaišykite, puodą uždenkite dangčiu, kaitrą sumažinkite iki mažiausios ir virkite apie 10 minučių (dangčio nedarinėkite). Kaitrą išjunkite, puodą palikite uždengtą dar 15 min. Tuomet „pakedenkite“ šakute.

Sudėję į lėkštes, viršų pabarstykite kedrinėmis pinijomis ir patiekite. Puikus garnyras prie paukštienos, veršienos ar jūros gėrybių!

 

Aromatinga baklažanų užtepėlė

1 stambus baklažanas

1 valg. š. prieskonių mišinio „Pesto alla Genovese“

ypač tyro itališko alyvuogių aliejaus D‘Addato il Frutatto

50 g kedrinių pinijų

citrinų sulčių ir druskos pagal skonį

1 – 2 valg. š. tarkuoto sūrio „Džiugas“

Baklažaną keliose vietose subadykite šakute ir dėkite ant įkaitusių grotelių. Kepkite apie 30 – 40 min., kol suminkštės, odelė apskrus ir įtrūkinės. Atvėsinkite ir išskobkite minkštimą, kurį sutrinkite elektriniu smulkintuvu. 

Į gautą masę suberkite prieskonius, riešutus, įpilkite šliūksnį aliejaus, pagal skonį pagardinkite druska (jei dar trūksta), citrinų sultimis, suberkite sūrį ir dar šiek tiek patrinkite. Užtepą sukrėskite į indelius ir patiekite su baltos duonos skrebučiais. Skanaus!

 

Makaronai su džiovintais pomidorais ir enoki grybais

12 vnt. džiovintų pomidorų (sausų, ne aliejuje)

2 puodeliai verdančio vandens

alyvuogių aliejus

sauja džiovintų enoki grybų

1 smulkintas svogūnas

1 puodelis sauso balto vyno

2 smulkintos česnakų skiltelės

apie 350 g penne makaronų (vamzdelių)

½ puodelio tarkuoto sūrio „Džiugas“

¼ puodelio kedrinių pinijų

sauja šviežių bazilikų

Džiovintus pomidorus užpilkite verdančiu vandeniu ir palikite 15 min., kol suminkštės. Nusunkite, vandenį pasilikite, o pomidorus supjaustykite juostelėmis.

Grybus taip pat užpilkite verdančiu vandeniu ir palaikykite apie 10 min. Nusunkite ir nupjaustykite suaugusius kotelius.

Puode įkaitinkite alyvuogių aliejų, sudėkite svogūnus ir česnaką. Trumpai pakepinę sudėkite pomidorus, supilkite vandenį nuo pomidorų ir vyną. Užvirinkite ir sumažinę kaitrą virkite, kol nugaruos maždaug pusė, apie 25 min. Baigiant virti (likus kelioms minutėms), sudėkite išmirkytus grybus.

Makaronus išvirkite pagal instrukcijas ant pakuotės, nusunkite (puodelį nuoviro pasilikite) ir vėl sudėkite į puodą. Grybų – pomidorų padažą supilkite ant makaronų, įberkite sūrio ir riešutų. Jei sausa, įpilkite dar makaronų nuoviro. Pagal skonį pagardinkite druska, pipirais ir patiekite su bazilikų lapeliais. Skanaus!

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra informacinio - rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle