Šri Lankos (Ceilono) arbatos

Šri Lanka, nedidelė sala Indijos vandenyne, - trečia pagal dydį arbatos gamintoja pasaulyje. Metinė šios šalies arbatos gamyba apytikriai siekia 320 milijonų kilogramų. Didžiąją savo pagamintos arbatos dalį ši šalis eksportuoja ir gardžia arbata aprūpina beveik visą pasaulį. Kitaip tariant, Šri Lankoje gaminamos arbatos patenkina bet kurio pasaulio arbatos mėgėjo skonį.

Šri Lankos gaminamų arbatų stiprybė priklauso ne vien nuo gamybos apimties, bet ir nuo aukščiausios kokybės ir skonio. Arbatos krūmai veši ant kalvotų šlaitų ir yra auginami šios šalies centrinių aukštumų ir pietinės teritorijos prieškalnėse, skirtinguose aukščiuose. Priklausomai nuo aukščio, kuriame auga arbatos krūmai, Ceilono arbata skirstoma į tris pagrindines rūšis – auginama žemesnėse aukštumose (žemiau nei 600 metrų virš jūros lygio), vidutinėse aukštumose (nuo 600 metrų iki 1200 metrų virš jūros lygio) ir aukštumose (virš 1200 metrų virš jūros lygio).

Šri Lankoje gaminamos arbatos skiriasi lapelių dydžiais, o tai lemia ruošiamos arbatos spalvą, aromatą, skonį ir stiprumą. Šios savybės priklauso tai pat ir nuo oro sąlygų – dirvožemio tipo, oro temperatūros, lietaus, vėjo ir pan., todėl kartais net ir iš tos pačios plantacijos surinktos arbatos skonis gali stipriai skirtis.  Pasaulinėje rinkoje didžioji dalis žinomų vardų arbatos mišinių daugiau ar mažiau yra praturtinti Ceilono arbata. Svarbiausios Ceilono arbatos savybės, užtikrinančios bet kuriame pasaulio kampelyje geriamos arbatos populiarumą – turtingas, sodrus skonis, aukso spalva ir natūraliai malonus aromatas.

Didžioji Šri Lankos arbatų dalis gaminama senuoju, tradiciniu būdu. Arbatos krūmų lapeliai pešiojami tik rankomis, kad būtų galima kruopščiai surinkti tik neprasiskleidusias viršūninius pumpurus ir pirmuosius du lapelius aukštos kokybės gardžios arbatos gamybai. Surinkti lapai vytinami, sukami, fermentuojami ir džiovinami. Išdžiovinti lapeliai rūšiuojami pagal dydį – sijojami įvairių dydžių sietais. 

Juodoji arbata – nekaloringas gėrimas, jei ji geriama be pieno ir cukraus. Tokia arbata ne tik puikus pasirinkimas kalorijas skaičiuojantiems, bet ir nemažas biologiškai aktyvių medžiagų šaltinis. Juodojoje arbatoje yra nedidelis kiekis vitaminų B1, B2, B3, B7, mineralų - kalio, kalcio, cinko ir magnio. Pastoviai geriant arbatą, ji aprūpina mus fluoru, kuris svarbus kaulams ir saugo dantis nuo ėduonies. Kofeinas švelniai tonizuoja, didina darbingumą, pasižymi šlapimą varančiu ir medžiagų apykaitą reguliuojančiu poveikiu; taninai padeda pasišalinti iš organizmo toksinams, ypač gausus antioksidantų, polifenolių kiekis saugo nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, teigiamai veikia širdies ir kraujagyslių sistemos darbą.

 

Siūlome paragauti aukščiausios kokybės kvapnios ir gardžios Ceilono arbatos, atvežtos tiesiai iš Šri Lankos, sveriamos arba specialiai jums supakuotose dailiose medinėse dėžutėse. Rinkitės kurios nors vienos rūšies arba dėžutę iš penkių ar dešimties skirtingų rūšių ir išbandykite visas!

 

Juodoji Ceilono arbata „Broken Orange Pekoe“ (BOP) – populiariausia, tokios daugiausiai gaminama. Tai aukštos kokybės vidutiniškai smulkintų lapelių arbata.

Juodoji Ceilono arbata „ Pekoe“ (P) – patys didžiausi lapeliai, stipriai susukti. Tokios gaminama nedaug, ji vertinama dėl puikios išvaizdos, ne taip greit pritraukiama.

Juodoji Ceilono arbata „Orange Pekoe“ (OP) – ilgi ir ploni, tvarkingai susukti lapeliai. Stambialapė. Tokia arbata auginama žemumose, joje nėra stiebelių, lapeliai visiškai juodi. Labai vertinama arbatos rinkoje.

Juodoji Ceilono arbata „Flowery Broken Orange Pekoe“ (FBOP) – arbatos lapeliai ilgesni nei BOP, stipriai susukti, su viršūniniais pumpurais. Labai vertinama dėl geros išvaizdos ir sudaro apie dešimt procentų visos gaminamos arbatos.

Juodoji Ceilono arbata „Broken Orange Pekoe Fannings“ (BOPF) – smulki arbata, greit pritraukiama, naudojama arbatoms pakeliais gaminti.

Juodoji Ceilono arbata „Dust“ (D) – pati smulkiausia, juoda, smulkių grūdelių lyg „dulkių“ pavidalo. Klaidingai manoma, jog tai nekokybiška arbata. Anaiptol, tai labai vertinga arbatos rūšis, iš kurios gaunama stipri ir gardi arbata. Ši arbatos rūšis labai vertinama Egipte, kur geriama iš stiklinaičių ir pačioje Šri Lankoje, labai mėgstama su pienu. Arbata greit pritraukiama, o jos smulkumas nekenkia plikinio skaidrumui.

 

Mūsų patarimai

Arbata – vienas iš gyvenimo malonumų. Tai greitas atsipalaidavimas nuo beprotiško šiuolaikinio gyvenimo tempo. Arbata nuskaidrina protą, pagerina kraujotaką. Neskubėkite, arbata mėgaukitės pamažu.

Arbatą visuomet laikykite sandariai uždarytą, atskirai nuo kitų maisto produktų ir kvepiančių daiktų, kad nepritrauktų pašalinių kvapų.

Arbatos plikymui naudokite tik šviežią vandenį, niekada nenaudokite jau anksčiau virinto. Nepervirkite, arbatos lapelius plikykite tik ką užvirusiu vandeniu. Per ilgai virintu vandeniu neužplikysite gardžios arbatos, nes jame pritrūks deguonies.

Prieš plikydami, arbatinuką ar puodelį visuomet iš pradžių pašildykite -  perliekite verdančiu vandeniu. Vienam asmeniui reikia vieno šaukštelio arbatžolių.

Plikymo laikas taip pat labai svarbus. Plikykite arbatą 3 – 5 minutes. Jei plikysite arbatinuke, prieš išpilstydami į puodelius, pamaišykite.

Jei gaminsite arbatą su pienu, pirmiausiai į puodelį įpilkite karšto pieno, tik tuomet įberkite arbatžolių ir skaninkite cukrumi pagal skonį.

 

Šalta šokoladinė arbata

1 litras pieno

½ puodelio cukraus

60 g susmulkinto kartaus juodojo šokolado

2 valg. š. Ceilono juodosios arbatos

6 kardamonų ankščių

2 cinamono lazdelių

4 pipirų žirnelių (kvapiojo, rožinio, juodojo ir žaliojo)

1 arb. š. cukraus su vanile

Viską, išskyrus cinamoną, sudėkite į puodą ir pakaitinkite, kol ištirps šokoladas. Palikite 10 min., kad pritrauktų, nukoškite, gerai atvėsinkite ir valandai padėkite į šaldiklį.

Sušalusią arbatą sulaužykite ir sutrinkite elektriniu plaktuvu. Supilstykite į stiklines, įmeskite cinamono lazdelę ir iškart patiekite.

 

Alkoholinis juodosios arbatos kokteilis

90 ml juodosios Ceilono arbatos „Orange Pekoe“

60 ml džino

60 ml granatų sulčių

60 ml juodųjų pipirų sirupo*

ledukų

Užplikykite arbatą (šaukštelį arbatžolių puodeliui verdančio vandens). Palaikykite tris minutes ir iškoškite. Atvėsinkite iki kambario temperatūros.

Kokteilių plaktuvą pripildykite ledukais (puse tūrio), įpilkite arbatos, džino, granatų sulčių ir pipirų sirupo. Gerai išplakite ir supilkite į taures. Papuoškite traiškytais juodaisiais pipirais.

*Pipirų sirupui 1 šaukštą juodųjų pipirų žirnelių ir ½ šaukšto traiškytų ar maltų juodųjų pipirų sumaišykite su 2 puodeliais vandens, 4 šaukštais rudojo cukranendrių cukraus ir užvirinkite. Sumažinę kaitrą, kaitinkite, kol nugaruos maždaug pusė. Iškoškite per audinį ir atvėsinkite.

 

Juodoji arbata Šri Lankos stiliumi

½ puodelio pieno

1 ½ puodelio vandens

1 arb. š. juodosios Ceilono arbatos

3 arb. š. cukraus (arba pagal skonį)

Vandenį užvirinkite. Į pašildytą arbatinuką suberkite arbatžoles ir užplikykite verdančiu vandeniu. Palaikykite 3 – 5 minutes.

Kitame puode užvirinkite pieną. Vos pradėjus virti, iškart nukelkite nuo kaitros.

Į karštą pieną supilkite arbatą, pagal skonį pagardinkite cukrumi. Iškoškite ir supilstykite į puodelius.

 

 

Tapk draugu Facebook tinkle