Graikijos aliejai

Alyvuogių aliejus – didžiulė gamtos dovana žmonėms. Tai pagrindinė Viduržemio jūros, o ypač Kretos virtuvės sudedamoji dalis, ten šis aliejus tūkstančius metų buvo ilgaamžiškumo ir sveikatos šaltinis.

Nors suakmenėję alyvuogių lapai, rasti Graikijoje byloja, jog jų amžius siekia 50 – 60 tūkst. metų, manoma, kad alyvmedžiai Kretoje pradėti kultivuoti gerokai seniau, dar Neolito amžiuje. Graikijoje alyvuogių aliejus buvo prilyginamas auksui ir turėjo didžiulę reikšmę kultūros bei mitybos istorijoje. Alyvmedžiai simbolizavo pergalę, garbę, apsivalymą, išmintį ir taiką, o jų vainikais buvo apdovanojami olimpinių žaidynių laimėtojai…

Šiandien Graikija – trečioji pasaulyje (po Ispanijos ir Italijos) pagal išgaunamo alyvuogių aliejaus kiekį. Per metus ši šalis pagamina apie 300 000 tonų, o kiekvienas graikas per metus suvartoja iki 18 kilogramų šio aliejaus. 

Pietinė Peloponeso pusiasalio dalis bei Kreta – vieni svarbiausių Graikijos regionų, gaminančių išskirtinės kokybės alyvuogių aliejų. PDO Kreta ir PDO Kalamata – aukščiausios kokybės šalto spaudimo ypač tyro alyvuogių aliejaus rūšys, sertifikuotos pagal PDO (angl. Protected Designation of Origin – saugomos kilmės vietos nuoroda) reikalavimus. Įmonės – aliejaus gamintojos, turinčios PDO sertifikatą garantuoja, jog  alyvuogių aliejus pagamintas specifiniame regione, spaudžiamas tik iš alyvuogių rūšies, auginamos šiame krašte, jog aliejaus kokybė ir savybės priklauso nuo tame regione vyraujančio klimato ir dirvožemio, o gavyba vykdoma laikantis senųjų tradicijų ir griežtai kontroliuojama nuo pat alyvuogių surinkimo iki išpilstymo ir pateikimo. Kiekvienas aliejaus butelis pažymėtas serijos numeriu.

 

PDO Kreta – mažo rūgštingumo ypač tyras alyvuogių aliejus, šviežias ir kvapnus, spaudžiamas iš aukštikalnėse subrandintų, natūralių šaltinių girdomų, kruopščiai prižiūrimų, rankomis renkamų alyvuogių. Aliejus spaudžiamas mechaniniu būdu, praėjus vos keletui valandų nuo surinkimo. Gelsvai žalsvos spalvos, neaitrus, lengvai vaisinio skonio su švelniu poskoniu, žolės aromato ir kupinas naudingųjų medžiagų – tikrai neįkainojamas malonumas! Šiuo aliejumi gardinkite salotas, žuvį, ėrieną, avies pieno sūrius.

 

PDO Kalamata – ypatingas, pagamintas iš išskirtinių Kalamata veislės alyvuogių, iš Kalamata regiono, pietinės Graikijos. Skirtingai nuo žaliųjų alyvuogių, Kalamata alyvuogės išsiskiria tamsiai violetine, beveik baklažano tamsumo spalva. Tai išskirtinai tik Graikijoje derinčios, aukščiausios kokybės mėsingos alyvuogės, Europos Sąjungoje sertifikuotos pagal PDO (saugomos vietos kilmės nuoroda) ir išsiskiriančios stipriu, turtingu skoniu, o alyvuogių aliejus, tradiciniais būdais spaudžiamas iš rankomis rūšiuojamų tamsiųjų alyvuogių, pasižymi vaisiniu, silpnai žoliniu, šiek tiek sutraukiančiu skoniu su žaliųjų obuolių poskoniu, migdolų, figų ir medžio žievės užuominomis.

Aliejus tinka salotų užpilams, sūrių, pomidorų gardinimui, duonos mirkymui, gali būti maišomas su prieskoninėmis žolelėmis ir gardinami, žuvies bei mėsos patiekalai, šlakstomos picos.

 

Alyvuogių aliejaus nauda

Apie alyvuogių aliejaus nuadą žinoma labai plačiai. Vertingųjų medžiagų kiekis priklauso nuo daugelio veiksnių – alyvmedžių veislės, medžių amžiaus, priežiūros, sunokimo laipsnio, rinkimo ir gavybos metodų, apdorojimo ir laikymo sąlygų. Būtent PDO sertifikatai garantuoja, kad tam tikruose regionuose, griežtai nustatytais būdais spaudžiamas aliejus yra aukščiausios kokybės ir kupinas veikliųjų medžiagų.

Kokybiškame alyvuogių aliejuje gausu sveikatai naudingų ir biologiškai aktyviųjų medžiagų – nesočiųjų riebalų rūgščių Omega-3 ir Omega-6, teigiamai veikiančių širdies ir kraujagyslių sistemos darbą, augalinių sterolių, galinčių padėti palaikyti normalų cholesterolio kiekį bei širdies ir kraujagyslių sistemos funkciją, antioksidantų – polifenolių, saugančių nuo žalingo laisvųjų radikalų poveikio, riebaluose tirpių vitaminų: A,

 

Mūsų patarimai

Keptų burokėlių salotos su Kalamata alyvuogių aliejumi

3 burokėliai

1 valg. š. saulėgrąžų branduolių

1 valg. š. kedrinių pinijų

150 g Fetos sūrio

sauja gražgarsčių

2 valg. š. Kalamata alyvuogių aliejaus

1 valg. š. balzaminio acto

druska ir pipirai pagal skonį

Burokėlius švariai nuplaukite, kiekvieną suvynioję į foliją, sudėkite į kepimo skardą ir kepkite 200 laipsnių kaitros orkaitėje apie pusvalandį, kol suminkštės. Atvėsinkite.

Saulėgrąžas ir kedrines pinijas trumpai pakepinkite sausoje keptuvėje.

Į lėkštę sudėkite gražgarsčių lapus, ant jų - nuluptus ir plonai supjaustytus burokėlius. Apiberkite saulėgrąžomis ir kedrinėmis pinijomis, smulkintu Fetos sūriu, pabarstykite druska, maltais pipirais, apšlakstykite balzaminiu actu ir Kalamata alyvuogių aliejumi. Leiskite šiek tiek pasimarinuoti ir skanaus!

 

Jautienos Souvlaki (kiekiai pagal valgytojų skaičių)

Kubeliais pjaustyta jautiena

vyšniniai pomidorai, perpjauti per pusę

keletas česnako skiltelių

raudonoji paprika, supjaustyta kubeliais

aitrioji paprika, supjaustyta kubeliais

alyvuogių aliejus PDO Kreta

druska ir pipirai pagal skonį

Jautienos gabalėlius gausiai apliekite alyvuogių aliejumi, pabarstykite maltais pipirais ir palikite, kad pasimarinuotų (geriausiai, per naktį).

Ant nedidelių iešmelių paeiliui suverkite visus nurodytus produktus, pradedant ir baigiant pomidorais. Apibarstykite druska, daržoves šiek tiek patepkite alyvuogių aliejumi.

Kepkite 5 – 10 minučių ant gerai įkaitintų anglių, kol iškeps pomidorai.

Skanaus!

 

Tapk draugu Facebook tinkle