Avinžirniai

 
 
Apie produktą:
Avinžirniai, kartais dar vadinami turkiškais žirniais, ankštinių šeimai priklausanti kultūra, itin vertinama vegetarų mityboje. Šiuose riešutų skonio traškiuose ir labai gardžiuose žirniuose gausu lengvai virškinamų baltymų, skaidulinių medžiagų. Maistine verte turtingi avinžirniai labai mėgstami Azijos ir artimųjų Rytų šalyse, šiandien vis labiau kelią skinasi ir mūsų virtuvėje, iš jų galima pagaminti pačių įvairiausių patiekalų ir kasdienį racioną praturtinti vertingomis medžiagomis.
 

Avinžirniai – ankštinė kultūra, kilusi iš Pietvakarių Azijos. Daugiausiai jų užauginama Indijoje, Turkijoje, Pakistane ir Australijoje. Pagal dydį ir spalvą šie žirniai skirstomi į tris porūšius – „desi“, mažesni, tamsesni, su storesne išorine luobele, daugiausiai auginami Indijoje, Etiopijoje, Irane ir Meksikoje, „bombay“ – tamsūs, bet šiek tiek didesni nei „desi“ rūšis, populiariausi Indijoje ir „kabuli“ – šviesesnės spalvos, stambesni žirniai su plonesne išorine luobele, daugiausiai auginami Pietų Europoje, Šiaurės Afrikoje, Pietų Amerikoje ir Indijoje. Italijoje auginama dar viena, juodųjų avinžirnių rūšis.

Avinžirniai savo maistine verte naudingesni už įprastus žirnius, jie ypač vertinami vegetarų, nes juose gausu lengvai pasisavinamų baltymų, prilygstančių mėsos baltymams, tačiau daug mažiau riebalų. 

Avinžirniai – tirpių ir netirpių skaidulinių medžiagų šaltinis.

 Labai populiarūs daugelyje pasaulio virtuvių, tai vienas pagrindinių arabų virtuvėje naudojamų produktų. Avinžirniai naudojami patiems įvairiausiems patiekalams gaminti – sriuboms, salotoms, maltiniams (falafeliams), troškiniams, garnyrams, užkandžiams, desertams ir pan. Iš jų gaminami miltai, kurie dedami į padažus, maišomi į kepinius ir naudojami gaminant net kavos pakaitalus. Vienas populiariausių ir geriausiai žinomų patiekalų iš avinžirnių artimųjų Rytų regiono valstybėse – humusas, trintų avinžirnių tyrė, pagardinta tahini (sezamų pasta), alyvuogių aliejumi, citrinų sultimis, druska ir česnaku.

 

Mūsų patarimai

Avinžirnius prieš verdant būtina mirkyti, o verda jie šiek tiek ilgiau nei įprasti žirniai.

Avinžirniai prieš verdant mirkomi mažiausiai 8 valandas, o visų geriausia juos užmerkti iš vakaro.

Šiuos žirnius verdant, puodas paliekamas neuždengtas, verdami jie, kol suminkštės, iki pageidaujamo kietumo.

Išvirusius avinžirnius 2 – 3 paras galima laikyti šaldytuve uždengtame indelyje.

 

Kepti avinžirniai "Garam masala"

 

Humusas

250 g virtų avinžirnių

1 citrinos sultys

2 – 4 skiltelės česnako

2 – 4 valg. š. tahini (sezamų pastos)

½ arb. š. druskos

saldžiosios paprikos miltelių

ypač tyro alyvuogių aliejaus

Elektriniu trintuvu sutrinkite virtus avinžirnius ir česnakus iki tyrės. Sudėkite sezamų pastą ir dar patrinkite. Pagal skonį pagardinkite citrinos sultimis, druska ir paprika. Valandai padėkite į šaldytuvą. Patiekdami, viduryje padarykite duobutę ir užpilkite alyvuogių aliejaus. Valgykite mirkydami baltos duonos gabalėlius (pitą), morkų, agurkų, salierų lazdeles. Skanaus!

 

Jautienos avinžirnių troškinys "Tikka masala"

Avinžirnių maltinukai - falafeliai

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra informacinio pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle