Sojų pupelės

 
Apie produktą:
Sojų pupelėse ypač gausu augalinės kilmės lebgvai virškinamų baltymų, lecitino, nesočiųjų riebalų rūgščių, krakmolo, mikroelementų kalio ir magnio, fosforo, kalcio, geležies, reikalingų , B grupės vitaminų, vitamino E, folio rūgšties, odos, plaukų ir nagų normaliam augimui. Sojose itin gausus fitoestrogenų arba gamtinių moteriškų hormonų kiekis pasižymi ypač stipriu antioksidantiniu poveikiu, .
 

Sojos – vienmečiai ankštinių šeimos augalai, žirnių ir pupelių giminaičiai, tik labiau reiklūs dirvožemiui ir drėgmei. Daugiausiai auginamos JAV, Brazilijoje, Argentinoje, Kinijoje ir Indijoje.

Sojas žmonės žinojo jau maždaug prieš penkis tūkstančius metų Kinijoje, kadaise, imperatorius Ta Teou šiuos augalus paskelbė vienu iš penkių šventųjų augalų.

Sojos geria buvo žinomos ne tik Kinijoje, bet ir Japonijoje, o į Europą buvo atvežtos XVIII a. pradžioje.

Šiuo metu žinoma keli tūkstančiai sojų veislių, jos plačiai auginamos visame pasaulyje. Tai didžiulę maistinę vertę turinti kultūra, pirmiausiai, tai pats turtingiausias lengvai virškinamų augalinių baltymų šaltinis. Sojų pupelių sudėtyje esantis baltymas glicininas savo sudėtimi artimas mėsos baltymams, todėl tai nepakeičiamas produktas vegetarų mityboje, dar vadinamas „augaline mėsa“.

 

 

Įdomu

Azijos šalyse didžiąją raciono dalį sudaro sojų produktai, todėl ten gyvenančios moterys ilgiau išsaugo jaunystę, jas rečiau kamuoja problemos, susijusios su specifiniais moterų organizmo funkcijų sutrikimais (menstruacijų, menopauzės).

Kinų medicinoje vartojamos ne tik sojų pupelės, bet ir jų ūgliai, žiedai, lapai ir šaknys. Sojomis malšinamas karščiavimas, varomi šlakai, gerinamas širdies, kepenų ir inkstų darbas, lengvinami negalavimai, susiję su nemiga, alergijomis, apsinuodijimais.

Iš sojų gaminami sojų padažai, tofu varškė, pienas, miltai, mėsos pakaitalai, spaudžiamas aliejus ir daug kitokių įvairių produktų.

 

Mūsų patarimai

Dėl tam tikrų nepageidaujamų medžiagų žmogaus organizmui, esančių žaliose sojų pupelėse, jos valgomos tik termiškai apdorotos.

Sojų pupeles naudokite kaip ir įprastas pupas, pupeles ar žirnius, išmirkykite ir išvirę dėkite į verdamas sriubas, gaminkite salotas, troškinius ar kitus patiekalus.

Prieš verdant, sojų pupeles išmirkykite per naktį palikę užpiltas vandeniu. Net ir išmirkytos, jos verda gerokai ilgiau nei įprastos pupelės.

Sojų pupeles galima daiginti. Išmirkytas nusunktas sojų pupeles sudėkite į stiklainį, kurį paguldę laikykite šviesioje vietoje. Kiekvieną dieną pupeles gerai nuskalaukite šviežiu vandeniu ir stebėkite, kad visiškai neišdžiūtų, tačiau ir nemirktų vandenyje. Kai daigeliai bus kokių 5 – 10 cm ilgio, juos nulaužykite, perliekite verdančiu vandeniu ir naudokite salotoms, omletams ar kitiems patiekalams.

 

Naminis sojų pienas

200 g sojų pupelių

1,25 l vandens

rudojo cukraus pagal skonį

Pupeles išmirkykite per naktį. Gerai nusunkite ir perskalaukite. Jei reikia, išrinkite atsiskyrusias luobeles.

Nuvalytas ir išmirkytas pupeles dalimis kartu su vandeniu sutrinkite elektriniu trintuvu iki vienalytės masės. Gausite baltos spalvos masę, kurią supilkite į puodą ir užvirinkite (galite pagardinti vanilėmis, citrinų žievelėmis). Nuolat maišant pakaitinkite ant mažos kaitros apie 5 - 10 minučių (stebėkite, kad nesviltų ir neišbėgtų), pagal skonį pasaldinkite. Gerkite šiltą arba atvėsinkite. Likusioji sojų masė vadinama okara, ją galima naudoti maistui – gaminti sūrį, maltinukus, sklindžius, paštetą, maišyti su mėsa ir t.t.

 

Vegetariškas omletas iš okaros (sojų pupelių masės)

60 g gerai išspaustos okaros (masės, kuri lieka gaminant sojų pupelių pieną)

3 valg. š. sojų pieno

½ valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus

2 arb. š. miltų

½ valg. š. kukurūzų miltų

žiupsnis juodosios Himalajų druskos

1/8 arb.š. ciberžolių miltelių

nedidelis svogūnas

mėgstamo vegetariško sūrio

Okara masę sumaišykite su pienu ir aliejumi. Suberkite visų rūšių miltus, druską, maltas ciberžoles ir užmaišykite tirštą tešlą.

Keptuvėje ant vidutinės kaitros įkaitinkite šlakelį aliejaus ir į vidurį sudėkite omleto tešlą. Paspauskite medine mentele, suformuodami nestorą apvalų blyną. Kepkite apie 3 – 4 minutes, kol viršutinis sluoksnis ims džiūti. Apverskite ir apkepkite iš kitos pusės.

Kitoje keptuvėje pakepinkite smulkintą svogūną ir sudėkite jį ant pusės kepamo omleto. Užtrupinkite sūrio ir omletą perlenkę pusiau (įdaras turi likti viduje), dar kokią minutę pakepkite. Sudėkite į lėkštę ir skanaus!

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 
 

Tapk draugu Facebook tinkle