Baltieji grikiai

 
Apie produktą:
Baltieji arba žali, termiškai neapdoroti grikiai - pačios maistingiausios kruopos, kuriose išsaugota visa, kas geriausia - vitaminai, mineralai, itin gausus ląstelienos kiekis, naudingos rūgštys ir vertingi baltymai, prilyginami ankštiniams bei gyvulinės kilmės baltymams. Tai ypač naudingas produktas besilaikantiems dietų, žaliavalgiams, vegetarams, ir visiems besirūpinantiems sveiku gyvenimo būdu ir sveika mityba. Baltuosius grikius galima daiginti, juos rekomenduojama valgyti nevirtus, tik pamirkytus, tai kruopos, tinkančios patiems įvairiausiems patiekalams gaminti.
 

Grikių tėvynė – Himalajų kalnų miškai, kur ir šiandien 3500 m virš jūros lygio tebeauga laukiniai grikiai. Kultūrinius grikius pirmieji pradėjo auginti bulgarai, iš kur ši kultūra nukeliavo į kitas slaviškas šalis ir Suomiją. Šiandien grikiai – vienos populiariausių ir mėgstamiausių kruopų visame pasaulyje.

Grikių kruopos beveik pačios maistingiausios iš visų kruopų. Japonų dietologas Džordžas Ozava, sudarydamas naudingiausių ir vertingiausių produktų sąrašą, pirmuoju numeriu įrašė grikius, o tik po to kviečius, ryžius, avižas ir t.t.

Prieš patekdami ant mūsų stalo, dažniausiai grikiai garinami, džiovinami ir kepinami. Taip gaunami tamsūs grikiai. Toks grikių apdorojimo būdas išpopuliarėjo XX a. 6 dešimtmetyje, iki tol buvo valgomi žali neapdoroti grikiai, kurie nepalyginamai maistingesni.

Baltieji grikiai arba žali, termiškai ir niekaip kitaip neapdoroti grikiai yra šviesios spalvos, trapūs, švelnesnio ir saldesnio skonio nei kepintos kruopos, puikiai tinkančios žaliavalgiams.

Tai labai maistingas, mažai riebalų ir cukrų turintis produktas, gausus B grupės vitaminų.

Grikių patariama valgyti kuo daugiau, teigiamai, jog tai - diabetinis maistas.

 

Įdomu

Tibeto medicina grikius vartojo dar prieš mūsų erą.

Labai daug grikių valgo japonai, ten iš jų daugiausia gamina lakštinius makaronus.

Nuo senovės grikių auginimo tradicijos nepasikeitė Rusijoje, kur grikiai visuomet buvo ir tebėra labai vertinami.

 

Mūsų patarimai

Baltuosius (žalius) grikius galima valgyti nevirtus, pakanka tik pamirkyti, taip išsaugomos visos vertingos maistinės medžiagos.

Grikius verdant, pirmiausiai reiktų gerai juos perplauti šaltu vandeniu, tuomet užpilti vandeniu santykiu (1:2) ir virti nemaišant uždengus puodą ant minimalios kaitros. Baltieji grikiai išverda daug greičiau (apytikriai per 15 min) nei kepinti, rudieji.

Baltuosius grikius galima daiginti, sudygusių grikių skonis ir kvapas primena riešutus. Daiginimui grikius pamirkykite 20 min. vandenyje, vandenį nupilkite ir laikykite atvirame inde (kas 12 val. perskalaudami) apie 2 paras. Daigintus grikius maišykite į salotas, tirštus saldžius kokteilius su uogomis ar vaisiais, sriubas ir t.t.

 

Grikių trapučiai

1 puodelis baltųjų grikių

¼ puodelio + 1 valg. š. žemės riešutų sviesto

¼ puodelio kokosų aliejaus

2 arb. š. klevų ar agavų sirupo

3 arb. š. vanilių ekstrakto

žiupsnis rupios druskos

Nedidelę (pvz., 22 cm) kvadratinę kepimo formą išklokite kepimo popieriumi ir lengvai patepkite aliejumi.

Puode ant mažos kaitros išmaišykite žemės riešutų sviestą, kokosų aliejų, agavų sirupą ir vanilių ekstraktą. Pakaitinkite iki užvirimo ir nukelkite nu kaitros.

Suberkite grikių kruopas (galite jas prieš tai šiek tiek paskrudinti sausoje keptuvėje, grikiai įgaus malonų aromatą ir traškesį), išmaišykite ir sukrėskite ant kepimo formos. Paskleiskite lygiu sluoksniu, išlyginkite, paviršių pabarstykite rupia druska ir valandai pastatykite į šaldiklį. Išėmę, supjaustykite kvadratėliais ir skanaukite. Laikykite šaldytuve. Skanaus!

 

Daigintų grikių skanėstai

½ puodelio migdolų

2 vanilių ankštys

½ puodelio smulkintų datulių

2 valg. š. džiovintų spanguolių

2 valg. š. razinų

2 valg. š. maltų kanapių sėklų

šaukštas vandens (arba šiek tiek daugiau)

½ puodelio daigintų grikių kruopų, perskalautų, nusunktų ir nusausintų

Elektriniu smulkintuvu migdolus sumalkite iki miltų (nepersistenkite, nemalkite per ilgai, kad migdolai nepradėtų drėkti). Vanilių ankštis perpjaukite išilgai ir išgremžkite sėklas. Sudėkite jas prie migdolų, suberkite datules, spanguoles, razinas, kanapių sėklas ir trinkite iki vientisos, limpančios masės. Jei per sausa, įpilkite šiek tiek vandens. Suberkite daigintus grikius ir dar kartą trinkite, kol susimaišys. Šaukštu kabinkite masės gabaliuką ir suformuokite rutuliukus. Sudėkite ant popierinių saldainių formelių ir atšaldykite. Skanaus!

 

Tapk draugu Facebook tinkle