Gludinti miežiai

 
Apie produktą:
Miežių grūduose yra baltymų, angliavandenių, riebalų, ląstelienos, mineralinių medžiagų (vario, cinko, fosforo), vitaminų A, B, D, E, ypač nemažai vitamino B3, būtino tinkamam medžiagų apykaitos ir virškinimo funkcionavimui, skaidulinių medžiagų – beta gliukano ir pektino, gerinančio virškinamojo trakto veiklą, o baltymų kiekis, esantis 100 g sveikų grūdų, prilygsta vienos pieno stiklinės baltymų kiekiui, tačiau yra mažesnis nei baltymų kiekis, esantis kviečiuose ir avižose, todėl miežiai rekomenduojami žmonėms, kuriems svarbu riboti suvartojamų baltymų kiekį.
 

Miežiai – seniausia auginama javų kultūra, nuo seno plačiai naudojama maistui. Antikos laikais iš miežių buvo kepama daugiau duonos nei iš kviečių. Istoriniai duomenys rodo, jog miežius vartojo senovės žydai, graikai, romėnai, armėnai ir kitos tautos. Manoma, kad Vidurinės Azijos tautos miežius augino dar prieš 3000 metų iki mūsų eros. Kadangi tai atspari šalčiams kultūra, šiuo metu dažniausiai auginama šiauriniuose regionuose ir yra viena svarbiausių maistinių ir pašarinių kultūrų.

Gludinti miežiai - tai miežių kruopos, kurioms pašalintos išorinės luobelės ir gemalai, todėl jie greičiau išverda ir yra minkštesnės tekstūros, nei nevalyti grūdai. Iš stambių baltymingų gludintų miežių gaminamos košės, jų dedama į verdamas sriubas, farširuojamos daržovės, maišoma į mėsos maltinius, ruošiami garnyrai ir t.t.

Teigiama, kad miežiai, kaip ir kitos kruopos – labai naudingas produktas, kuriuos kasdien, geriausiai pirmoje dienos pusėje, rekomenduoja valgyti dietologai, mat juose esantys lėtai įsisavinami angliavandeniai ilgai palaiko reikiamą gliukozės kiekį kraujyje ir išsaugo darbingumą. Dėl nemažo skaidulinių medžiagų kiekio, gerėja virškinimas.

 

Įdomu

Seniau, užpiltų karštu vandeniu miežių antpilą naudojo sumažinti skrandžio skausmams, pykinimui slopinti, buvo manoma, kad toks antpilas skaistina moterų veido odą.

Vien tik iš miežių iškepta duona greit žiedėja ir trupa, todėl pastaruoju metu iš miežių duona beveik nebekepama.

 

Mūsų patarimai

 

Gludintų miežių salotos su keptais burokėliais ir fetos sūriu

1 puodelis gludintų miežių (sausų)

4 nedideli burokėliai

½ vidutinio raudonojo svogūno, smulkinto

gabalėlis feta sūrio

1,5 valg. š. citrinų sulčių

šliūksnis ypač tyro alyvuogių aliejaus

druska ir malti pipirai pagal skonį

Miežius pamirkykite vandenyje per naktį.

Orkaitę įkaitinkite iki 220 laipsnių kaitros. Burokėlius suvyniokite į foliją (kiekvieną atskirai) ir sudėję į kepimo skardą pašaukite kepti. Kepkite apie 30 – 45 minutes, kol suminkštės (neperkepkite!). Atvėsinę, nulupkite ir supjaustykite kubeliais.

Į puodą įpilkite 3 stiklines vandens, įberkite ½ šaukštelio druskos ir suberkite miežius. Užvirus, sumažinkite kaitrą ir virkite, kol suminkštės. Nukoškite ir atvėsinkite.

Į dubenį sudėkite burokėlius, svogūnus, kruopas ir trupintą fetos sūrį. Užpilkite citrinų sulčių, aliejaus, pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Išmaišykite ir patiekite.

 

Škotiška sriuba

250 g morkų, nuskustų ir supjaustytų griežinėliais

250 g ropių (keiskite kaliaropėmis), smulkintos

2 svogūnai, smulkinti

1 saliero kotas, smulkintas

1 poro baltoji dalis, plonai supjaustyta

gabalėlis sviesto

75 – 125 g gludintų miežių

125 g džiovintų žirnių

apie 2 l gero jautienos ar daržovių sultinio

lapiniai kopūstai (kale)

druska ir malti pipirai pagal skonį

Miežius žirnius užmerkite iš vakaro.

Puode ištirpinkite sviestą ir pakepkite visas daržoves. Supilkite sultinį, suberkite mirkytas kruopas, žirnius ir virkite, kol suminkštės. Baigiant virti suberkite kale kopūstus ir dar šiek tiek pavirkite, kol pastarieji suminkštės. Pagal skonį pagardinkite druska ir maltais pipirais. Skanaus!

 

Tapk draugu Facebook tinkle