Spelta dribsniai

 
Apie produktą:
Spelta kviečiai, dar vadinami laukiniais kviečiais - prieš tūkstančius metų auginta ir labai vertinta kultūra, šiandien vėl atgimsta iš naujo. Šių kviečių cheminė sudėtis skiriasi nuo paprastųjų kviečių. Riešutų skonio grūduose gausu lengvai įsisavinamų medžiagų - angliavandenių, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų, vitaminų, jų glitimo struktūra visiškai kitokia nei paprastųjų kviečių, yra nustatyta, kad spelta kviečiuose esantis glitimas mažiau sukelia alergijų žmonėms, jautriems kitų kviečių glitimui. Maistingosios medžiagos spelta kviečiuose yra sukauptos ne vien išoriniame apvalkale, kaip daugelio kitų grūdinių kultūrų, bet ir visuose grūdų sluoksniuose, todėl išlieka net ir sumalus.

 

Spelta kviečiai, dar vadinami laukiniais kviečiais, iš kurių išvesto dabartinės kviečių rūšys, auginami jau keletą tūkstančių metų. Senaisiais Romos laikais Europoje spelta kviečiai buvo paplitę net iki pietų Švedijos. Nemaži plotai buvo auginami pietų Anglijoje ir Lenkijoje, taip pat Šiaurinėje Ispanijoje, tačiau spelta kviečių auginimo centru išliko pietinė Vokietijos dalis ir Šveicarija, kurios buvo pagrindinės šios kultūros augintojos.

Šiandien susidomėjimas šios rūšies kviečiais vėl didėja. Didžiausi spelta kviečių augintojai Europoje yra Vokietija, Šveicarija ir Austrija. Didžioji dalis šių grūdų auginama ekologiniuose ūkiuose, mat spelta, dėl savo specifinės struktūros nepakelia mineralinių trąšų ir dėl to jų tiesiog neįmanoma auginti dideliuose ūkiuose pramoniniu būdu. Spelta grūdai padengti žiedažvyniais, saugančiais juos nuo ligų, kenkėjų ir drėgmės stygiaus, jie neserga ligomis, kurios puola kitų rūšių kviečius, todėl šie kviečiai nėra beicuojami. Dar viena gera savybė - spelta kviečiai nėra genetiškai modifikuojami (iki šiol tiesiog niekam nepavyko to padaryti), todėl iš spelta pagaminti miltai labai populiarūs Vakarų Europos šalyse bei Skandinavijoje, kur didelis dėmesys skiriamas sveikai mitybai.

Spelta grūdai ypač turtingi vitaminais, kurių apstu visuose grūdo sluoksniuose ir apvalkale, tad visos maistingos medžiagos išlieka net ir labai smulkiai sumaltuose miltuose, kurie yra pikantiško riešutų skonio. Šie laukiniai grūdai labai tinka dietinei mitybai.

Spelta turi glitimo daugiau nei paprasti kviečiai, tačiau šių nepaprastų grūdų glitimo struktūra yra visiškai kitokia. Tyrimais nustatyta, kad speltos glitimas retai kada sukelia alerginių reakcijų žmonėms, jautriems kitų veislių kviečių glitimui.

Spelta kviečiai – originalaus, riešutų skonio grūdai, iš šios rūšies kviečių miltų kepami duonos gaminiai taip pat įgauna ypatingą skonį, ilgiau išlieka švieži. Iš spelta kviečių gaminamas alus, dietiniai maisto produktai ligoniams, seneliams bei vaikams, iš grūdų gaminamos košės, salotos, sriubos, verdami plovai.

Dėl lengvai įsisavinamų maistinių medžiagų šie grūdai labai tinka besilaikantiems dietos, siekiantiems sureguliuoti svorį, atgauti jėgas po ligų.

Spelta dribsniai - viso grūdo produktas, puikus baltymų, angliavandenių ir skaidulinių medžiagų šaltinis, itin tinkantis košėms, sausų pusryčių dribsniams (granolai) gaminti, maltiniams, paplotėliams, batonėliams, kepiniams ruošti.

 

Mūsų patarimai

Verdant košę iš speltos dribsnių, pakanka dribsnius užpilit vandeniu ar pienu ir pavirti ne ilgiau kaip 2 - 3 minutes, o po to paliekant puodą uždengtą, kad išbrinktų.

 

Sveikuolių batonėliai (puodelis 240 ml)

1/3 puodelio kviečių sėlenų

2/3 puodelio speltos dribsnių

2/3 puodelio avižinių dribsnių

1/3 puodelio žalių (nekepintų) grikių, gali būti daiginti

1/3 puodelio spelta grūdų, pamirkytų per naktį

2/3 puodelio Arenga palmių cukraus ar nerafinuoto cukranendrių cukraus

1/3 puodelio avižinių miltų

žiupsnis druskos

1/4 arb. š. malto cinamono

1 puodelis mėgstamų džiovintų vaisių, smulkintų

1 puodelis kapotų migdolų

1/3 puodelio žemės riešutų sviesto arba kedrų branduolių pastos

1 šaukštas medaus

1 valg. š. agavų sirupo

6 valg. š. tirpinto sviesto

1 valg. š. vandens

Orkaitę įkaitinkite iki 180 laipsnių kaitros. Drėgnus ingredientus išmaišykite viename subenyje, sausus - kitame. Drėgną masę sukrėskite į sausąją ir išmaišykite, turite gauti gana drėgnoką masę. Kepimo skardą išklokite kepimo popieriumi, patepkite jį aliejumi ir sudėkite gautą masę. Išlyginkite paviršių ir šiek tiek paspauskite. Kepkite apie 35 - 40 min., o tuomet išimkite, vėsinkite pusvalandį, vėliau perkelkite ant grotelių ir vėsinkite, kol pinai atauš. Pusvalandžiui padėkite į šaldytuvą, o tuomet pjaustykite (šaldymas padeda lengviau ir dailiau supjaustyti). Laikykite šaldytuve arba suvyniokite į popierių ir padėkite ilgesniam saugojimui į šaldiklį.

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo - informacinio pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

Tapk draugu Facebook tinkle