Spelta kviečiai

 
Apie produktą:
Spelta kviečiai, dar vadinami laukiniais kviečiais - prieš tūkstančius metų auginta ir labai vertinta kultūra, šiandien vėl atgimsta iš naujo. Šių kviečių cheminė sudėtis skiriasi nuo paprastųjų kviečių. Riešutų skonio grūduose gausu lengvai įsisavinamų medžiagų - angliavandenių, baltymų, riebalų, mineralinių medžiagų, vitaminų, jų glitimo struktūra visiškai kitokia nei paprastųjų kviečių,Maistingosios medžiagos spelta kviečiuose yra sukauptos ne vien išoriniame apvalkale, kaip daugelio kitų grūdinių kultūrų, bet ir visuose grūdų sluoksniuose, todėl išlieka net ir sumalus.

 

Spelta kviečiai, dar vadinami laukiniais kviečiais, iš kurių išvesto dabartinės kviečių rūšys, auginami jau keletą tūkstančių metų. Senaisiais Romos laikais Europoje spelta kviečiai buvo paplitę net iki pietų Švedijos. Nemaži plotai buvo auginami pietų Anglijoje ir Lenkijoje, taip pat Šiaurinėje Ispanijoje, tačiau spelta kviečių auginimo centru išliko pietinė Vokietijos dalis ir Šveicarija, kurios buvo pagrindinės šios kultūros augintojos.

Šiandien susidomėjimas šios rūšies kviečiais vėl didėja. Didžiausi spelta kviečių augintojai Europoje yra Vokietija, Šveicarija ir Austrija. Didžioji dalis šių grūdų auginama ekologiniuose ūkiuose, mat spelta, dėl savo specifinės struktūros nepakelia mineralinių trąšų ir dėl to jų tiesiog neįmanoma auginti dideliuose ūkiuose pramoniniu būdu. Spelta grūdai padengti žiedažvyniais, saugančiais juos nuo ligų, kenkėjų ir drėgmės stygiaus, jie neserga ligomis, kurios puola kitų rūšių kviečius, todėl šie kviečiai nėra beicuojami. Dar viena gera savybė - spelta kviečiai nėra genetiškai modifikuojami (iki šiol tiesiog niekam nepavyko to padaryti), todėl iš spelta pagaminti miltai labai populiarūs Vakarų Europos šalyse bei Skandinavijoje, kur didelis dėmesys skiriamas sveikai mitybai.

Spelta grūdai ypač turtingi vitaminais, kurių apstu visuose grūdo sluoksniuose ir apvalkale, tad visos maistingos medžiagos išlieka net ir labai smulkiai sumaltuose miltuose, kurie yra pikantiško riešutų skonio. Šie laukiniai grūdai labai tinka dietinei mitybai.

Spelta turi glitimo daugiau nei paprasti kviečiai, tačiau šių nepaprastų grūdų glitimo struktūra yra visiškai kitokia.

Spelta kviečiai – originalaus, riešutų skonio grūdai, iš šios rūšies kviečių miltų kepami duonos gaminiai taip pat įgauna ypatingą skonį, ilgiau išlieka švieži. Iš spelta kviečių gaminamas alus, dietiniai maisto produktai , iš grūdų gaminamos košės, salotos, sriubos, verdami plovai.

 

Įdomu

Maistui naudojami ir pilnai neprinokę (vaškinės arba pieninės brandos) spelta kviečiai, kurie išdžiovinus įgauna ypatingą riešutų aromatą. Šį būdą žmonės atrado prieš du šimtus metų visiškai atsitiktinai, kai dėl blogo oro spelta kviečius buvo priversti nukulti dar nesubrendusius. Išdžiovinti krosnyje jie pasirodė labai skanūs. Tokie grūdai ir šiandien naudojami Vokietijoje „švabiškiems“ kukuliams gaminti, duonai ir bandelėms kepti, sausiems pusryčiams ruošti.

Norintiems sulieknėti patariama valgyti mirkytų ir smulkintų spelta grūdų, sumaišytų su varške ir pienu.

 

Mūsų patarimai

Spelta kviečių virimas

1 puodelis spelta grūdų

3 puodeliai vandens

Kad greičiau išvirtų, spelta kviečius rekomenduojama prieš virimą per naktį pamirkyti vandenyje. Mirkytus kviečius nusunkite ir užpylę verdančiu vandeniu, pridenkite ir virkite ant nedidelės kaitros apie 40 – 60 minučių iki pageidaujamo minkštumo (išvirę grūdai turi lengvai būti sukramtomi). Nemirkyti kviečiai verda apie 65 – 80 minučių. Puodelis nevirtų spelta kviečių – keturiems asmenims.

 

Vokiška spelta sriuba

2 valg. š. alyvuogių aliejaus

1 smulkintas svogūnas

1 arb. š. kmynų

1 puodelis išmirkytų spelta kviečių

4 – 5 bulvės, supjaustytos kubeliais

2 griežinėliais supjaustytos morkos

1,5 – 2 l sultinio

apie 350 g šviežių ar parūkytų dešrelių

puse galvos nedidelio šviežio kopūsto

druska ir pipirai pagal skonį

Puode įkaitinkite aliejų, suberkite svogūnus, morkas ir pakepkite, kol suminkštės. Suberkite kmynus, pakepkite, kol ims kvepėti. Suberkite spelta kviečius, bulves, supilkite sultinį ir jei naudojate, nevirtas dešreles. Užvirinkite ir sumažinę kaitrą virkite apie pusvalandį arba kol spelta kviečiai suminkštės. Jei trūksta, papildomai įpilkite sultinio ar vandens. 

Jei naudojate parūkytas dešreles, suberkite jas į puodą baigiant virti kruopoms, kartu su smulkintu kopūstu ir pavirkite dar 10 min. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Skanaus!

 

Spelta kviečių salotos su virta lašiša ir žalumynų užpilu

Gabalas lašišos filė

žiupsnis kapotų petražolių ir krapų

žiupsnis juodųjų pipirų žirnelių

pusė svogūno

200 g mirkytų spelta kviečių

pusė ilgojo agurko, smulkiai supjaustyto

užpilui

3 valg. š. tiršto natūralaus jogurto

1 valg. š. majonezo

2 valg. š. smulkintų petražolių

2 valg. š. smulkintų krapų

1 valg. š. smulkintų daržinių builių

druska ir pipirai pagal skonį

Spelta kviečius išvirkite užpylę vandeniu santykiu 1:3. Išvirusius perliekite šaltu vandeniu ir atvėsinkite.

Į puodą dėkite lašišą, suberkite žoleles, pipirus, įmeskite svogūną, užpilkite vandeniu (kad vos apsemtų) ir išvirkite. Nusunkite ir atvėsinkite.

Užpilui jogurtą sumaišykite su majonezu ir žolelėmis. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais.

Į dubenį dėkite rankomis suplėšytą lašišą (kruopščiai išrinkite kaulus), berkite agurką ir kviečių kruopas. Supilkite užpilą, išmaišykite ir jei reikia, dar pagardinkite druska ar pipirais. Patiekite šaltas.

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo - informacinio pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle