Arborio ryžiai

 
Apie produktą:
Arborio ryžiai – itališki trumpagrūdžiai arba apvaliagrūdžiai ryžiai, kurių pavadinimas kilęs nuo Italijos miesto Arborio, kur jie auginami. Tai itin krakmolinga ryžių rūšis, juos verdant išsiskiria krakmolas, ryžiai sukimba, sugeria daug skysčio, tačiau išlieka tvirti ir išlaiko savo formą, tampa kreminės tekstūros. Dažniausiai naudojami itališkiems daugiaryžiams (it. risotto), tačiau taip pat tinka pudingams, sriuboms gaminti. Šios rūšies ryžiai labai vertinami dėl savo savybės sugerti kitų patiekalų aromatą.
 

Ryžiai – miglinių augalų genčiai priklausanti kultūra, kilusi iš Pietryčių Azijos. Tai vienintelis kultūrinis augalas, auginamas vandeniu užlietame lauke, jų derlius gali būti nuimamas net tris kartus per metus. Daugelyje Azijos šalių tai nuo seno svarbiausias maistinis augalas. Ši grūdinė kultūra pasaulyje laikoma viena seniausių ir populiariausių.

Europą ryžiai pasiekė tik viduramžiais. Ilgą laiką tai buvo brangi atvežtinė egzotika, vartojama tik vaistams.

Ryžiuose gausu vitaminų, angliavandenių, baltymų, ląstelienos, mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, cinko, geležies, magnio, kalcio) ir kitų naudingųjų medžiagų, kurių kiekiai ir sudėtinės dalys skiriasi priklausomai nuo ryžių rūšies. Pagal struktūrą ryžiuose esantys angliavandeniai (jų ryžiuose yra daugiausiai) priskiriami sudėtiniams, t.y., tokiems, kurie žmogaus organizmą energija aprūpina ilgesnį laiką. Ryžiuose esantys B grupės vitaminai  naudingi maisto medžiagas žmogaus organizme paverčiant energija ir stiprinant nervų sistemą. Šių grūdų sudėtyje esančios aminorūgštys, reikalingos ląstelių atsinaujinimui, ryžiuose esantys baltymai labai vertingi ir lengvai pasisavinami, o skaidulinės medžiagos padeda šalinti iš organizmo skysčius ir šlakus.

Ryžiai rekomenduojami žmonėms, turintiems širdies ir kraujagyslių veiklos bei virškinimo sutrikimų, siekiantiems atsikratyti antsvorio, tai ypač naudingas produktas vyresnio amžiaus žmonėms ir vaikams.

Pagal formą ryžiai skirstomi į ilgagrūdžius, vidutinio ilgio ir trumpagrūdžius arba apvaliagrūdžius. Pagal apdorojimo būdą – į ruduosius, baltuosius ir plikytus, esti raudonųjų ir juodųjų ryžių rūšių.

Pagal pavadinimą (veislę) ir auginimo regioną, ryžiai gali būti patys įvairiausi – arborio, basmati, jazminų, tailandietiški, indika, lipnūs, rudieji ir t.t.

Arborio ryžiai – itališki trumpagrūdžiai arba apvaliagrūdžiai ryžiai, kurių pavadinimas kilęs nuo Italijos miesto Arborio, kur jie auginami. Tai itin krakmolinga ryžių rūšis, juos verdant išsiskiria krakmolas, ryžiai sukimba, sugeria daug skysčio, tačiau išlieka tvirti ir išlaiko savo formą, tampa kreminės tekstūros. Dažniausiai naudojami itališkiems daugiaryžiams (it. risotto), tačiau taip pat tinka pudingams, sriuboms gaminti. Šios rūšies ryžiai labai vertinami dėl savo savybės sugerti kitų patiekalų aromatą.

 

Įdomu

Rytiečių virtuvėje ryžiai niekuomet nesūdomi ir beveik negardinami prieskoniais, kad neužgožti natūralaus jų aromato. Vakarų šalyse, atvirkščiai, ryžiai tradiciškai maišomi su kitais maisto produktais ir prieskoniais.

Manoma, kad daugiau kaip pusė Žemės gyventojų kasdien maistui vartoja ryžius.

 

Mūsų patarimai

Arborio ryžiai išsiskiria savitu paruošimu būdu. Gaminant daugiaryžį, ryžiai iš pradžių pakepinami riebaluose, o po to verdami nuolat maišant, o skysčius papildant palaipsniui. Gaminant šį patiekalą, būtina stovėti šalia, nuolat maišyti ir prižiūrėti, tai viena svarbiausių šio patiekalo gaminimo sąlygų!

 

Daugiaryžis su žaliaisiais žirneliais bei šafranu

1 nedidelis svogūnas, smulkiai kapotas

40 g sviesto 

4 saujos šviežių žaliųjų žirnelių (be ankščių)

340 arborio ryžių

apie 2 l karšto daržovių ar vištienos sultinio

žiupsnis šafrano plaušelių, grūstuve sutrintų į miltelius

4 valg. š. tarkuoto sūrio „Parmigiano reggiano“ (arba lietuviško sūrio „Džiugas“)

rožinė Himalajų druska ir malti pipirai pagal skonį

Puode ant pusės sviesto kiekio pakepinkite smulkintą svogūną, kol suminkštės. Suberkite ryžius ir išmaišykite, kad visi grūdeliai pasidengtų sviestu. Pakepinkite apie 5 min., tik neleiskite jiems paruduoti.

Įpilkite tris samčius karšto sultinio ir nuolat maišydami virkite ant mažos kaitros. Įberkite tris saujas žirnelių (vieną saują pasilikite), 2 – 3 minutes maišykite, tuomet vėl įpilkite samtį sultinio.

Virkite ryžius nenustodami maišyti ir stebėkite, kai ryžiai sugers beveik visą skystį, vis įpilkite samtį ar pusantro sultinio. Jei reikia, reguliuokite kaitrą, neleiskite ryžiams virti per stipriai. Ragaukite, kai ryžiai beveik bus išvirę (nei per minkšti, bet ir ne per kieti), o daugiaryžio tekstūra kreminė – nuimkite nuo kaitros.

Įmaišykite likusį sviestą, žirnelius, trintą šafraną, pagal skonį pagardinkite druska ir maltais pipirais ir suberkite puse tarkuoto sūrio. Gerai išmaišykite, uždenkite dangčiu ir palikite keturioms minutėms.

Daugiaryžiui pailsėjus, dar kartą išmaišę, sudėkite į lėkštes, apibarstykite likusiu sūriu ir skanaukite!

 

Baravykų daugiaryžis su arborio ryžiais

daugiaryžiui:

2 valg. š. alyvuogių aliejaus

1 mažas svogūnas, smulkiai sukapotas

1 smulkinta česnako skiltelė

druska

175 arborio ryžių

1 l verdančio vandens

pabaigai:

1 valg. š. alyvuogių aliejaus

400 g šviežių baravykų

100 g tarkuoto sūrio „Džiugas“

žiupsnis kapotų daržinių builių (jei neturite, keiskite petražolėmis)

žiupsnis smulkintų laiškinių česnakų

100 g pomidorų, blanširuotų, išimtomis sėklomis ir susmulkintų

druska ir malti pipirai pagal skonį

Marchesi alyvuogių aliejaus su baltaisiais trumais apšlakstymui

Puode įkaitinkite alyvuogių aliejų, suberkite svogūną, česnaką, žiupsnį druskos ir pakepinkite, kol daržovės suminkštės. Suberkite ryžius ir maišykite, kol ryžiai pasidengs aliejumi ir taps beveik skaidrūs. Po truputį, nenustodami maišyti, pilkite vandens (po samtį). Nuolat papildydami vandeniu, virkite ryžius apie 18 – 20 minučių, kol ryžiai išvirs ir taps kreminės konsistencijos. Nukelkite nuo kaitros ir palikite uždengtą.

Keptuvėje įkaitinkite šaukštą alyvuogių aliejaus ir suberkite smulkintus baravykus. Keletą minučių pakepinkite. Grybams suminkštėjus, sudėkite juos į ryžius ir geria išmaišę dar keletą minučių pakaitinkite. Įmaišykite tarkuotą sūrį, žalumynus ir pomidorus. Pagardinkite druska ir maltais pipirais. Sudėkite į lėkštes, apšlakstykite aliejumi su baltaisiais trumais ir skanaukite!

 

Tapk draugu Facebook tinkle