Basmati ryžiai

 
Apie produktą:
Basmati ryžiai  yra ypatinga ilgagrūdžių ryžių rūšis. Tai viena populiariausių ilgagrūdžių ryžių rūšis.Šios rūšies ryžiai labai išvaizdūs – verdami jie ne pastorėja, o pailgėja, yra birūs, aromatingi ir puikaus riešutų poskonio. Vietovėse, kuriose auginami „basmati“ ryžiai vadinami „ryžių princu“ ir dažnai gaminami su „prieskonių karaliumi“ šafranu, kad įgytų nuostabų auksinį atspalvį ir dar malonesnį skonį. Tai pagrindinė ryžių rūšis, naudojama Indijos, Vidurio Rytų ir Persų virtuvėse ir vartojama kaip garnyras prie mėsos ar žuvies patiekalų.

 

Ryžiai – miglinių augalų genčiai priklausanti kultūra, kilusi iš Pietryčių Azijos. Tai vienintelis kultūrinis augalas, auginamas vandeniu užlietame lauke, jų derlius gali būti nuimamas net tris kartus per metus. Daugelyje Azijos šalių - tai nuo seno svarbiausias maistinis augalas. Apskritai pasaulyje ši grūdinė kultūra laikoma viena seniausių ir populiariausių.

Europą ryžiai pasiekė tik viduramžiais. Ilgą laiką tai buvo brangi atvežtinė egzotika, vartojama tik vaistams. Šiuo metu iš šimto pasaulyje auginamų ryžių rūšių Europoje prekiaujama vos dvidešimčia. Jos viena nuo kitos ne itin skiriasi, tačiau kiekviena turi tik jai vienai būdingų savybių.

Ryžiuose gausu vitaminų, angliavandenių, baltymų, ląstelienos, mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, cinko, geležies, magnio, kalcio) ir kitų naudingųjų medžiagų, kurių kiekiai ir sudėtinės dalys skiriasi priklausomai nuo ryžių rūšies (ruduosiuose ryžiuose šių medžiagų kiekis ženkliai didesnis nei baltuosiuose). Pagal struktūrą ryžiuose esantys angliavandeniai (jų ryžiuose yra daugiausiai) priskiriami sudėtiniams, t.y., tokiems, kurie žmogaus organizmą energija aprūpina ilgesnį laiką. Ryžiuose esantys B grupės vitaminai itin svarbūs maisto medžiagas žmogaus organizme paverčiant energija  Ryžiuose esantys baltymai labai vertingi ir lengvai pasisavinami, o skaidulinės medžiagos padeda iš organizmo šalinti skysčius ir šlakus. 

Pagal formą ryžiai skirstomi į ilgagrūdžius, vidutinio ilgio ir trumpagrūdžius arba apvaliagrūdžius. Pagal apdorojimo būdą – į ruduosius, baltuosius ir plikytus, esti raudonųjų ir juodųjų ryžių rūšių.

Pagal pavadinimą (veislę) ir auginimo regioną, ryžiai gali būti patys įvairiausi – arborio, basmati, jazminų, tailandietiški, indika, lipnūs, rudieji ir t.t.

Basmati ryžiai yra ypatinga ilgagrūdžių ryžių rūšis. Tai viena populiariausių ilgagrūdžių ryžių rūšis. Šie ryžiai auginami Himalajų papėdėje, Indijos šiaurėje ir Pakistano pasienio rajonuose. Žodis „basmati“, išvertus iš Sanskrito kalbos („vasmati“), reiškia „kvapnus“ ir „aromatingas“. Šios rūšies ryžiai labai išvaizdūs – verdami jie ne pastorėja, o pailgėja, yra birūs, aromatingi ir puikaus riešutų poskonio. Vietovėse, kuriose auginami „basmati“ ryžiai vadinami „ryžių princu“ ir dažnai gaminami su „prieskonių karaliumi“ šafranu, kad įgytų nuostabų auksinį atspalvį ir dar malonesnį skonį. Tai pagrindinė ryžių rūšis, naudojama Indijos, Vidurio Rytų ir Persų virtuvėse ir vartojama kaip garnyras prie mėsos ar žuvies patiekalų.

 

Įdomu

Rytiečių virtuvėje ryžiai niekuomet nesūdomi ir beveik negardinami prieskoniais, kad neužgožti natūralaus jų aromato. Vakarų šalyse, atvirkščiai, ryžiai tradiciškai maišomi su kitais maisto produktais ir prieskoniais.

Manoma, kad daugiau kaip pusė Žemės gyventojų kasdien maistui vartoja ryžius.

 

Mūsų patarimai

Kai kuriuose šaltiniuose prieš verdant basmati ryžius, rekomenduojama juos prieš tai pusvalandį pamirkyti vandenyje (kad grūdai prisigertų vandens ir virdami išliktų sveiki, nesulūžę).

 

Kaip tobulai išvirti basmati ryžius, kad jie būtų lengvi ir purūs (pagal. Jamie Oliver receptą)

Ant viryklės statykite didelį puodą su vandeniu. Įberkite druskos ir užkaiskite. Vandens turi būti daug. Kol vanduo užvirs, ryžius suberkite į kiaurasamtį ir plaukite po tekančiu vandeniu, kol vanduo bėgs skaidrus. Reikia išplauti kuo daugiau krakmolo, kad virdami ryžiai nesukibtų.

Vandeniui puode užvirus, suberkite ryžius ir palaukite, kol vanduo vėl pilnai užvirs, o ryžiai puode ims „šokinėti“. Nuo šios akimirkos ryžius virkite 5 minutes. Nusunkite kiaurasamtyje, o į puodą įpilkite vandens, kad jo lygis būtų maždaug per 3 cm ir statykite ant viryklės, kad užvirtų. Užvirus, kaitrą sumažinkite iki minimumo. Kiaurasamtį su ryžiais apgaubkite folija (arba uždenkite dangčiu) ir statykite ant puodo su vos verdančiu vandeniu. Virkite garuose dar 8 – 10 minučių. Jei pagrindinis patiekalas paruoštas, ryžius nuimkite nuo kaitros ir patiekite, o jei ne, palikite uždengtus dangčiu ar folija, kad ilgiau išliktų karšti.

 

Tiršta kari sriuba

25 g sviesto

1 valg. š. saulėgrąžų aliejaus

1 didelis svogūnas, smulkintas

2 traiškytos česnako skiltelės

2 vidutinės morkos, supjaustytos griežinėliais

2 salierų stiebai, susmulkinti

1 vidutinė saldžioji bulvė, supjaustyta kubeliais

1 obuolys, nuluptas ir susmulkintas

1 valg. š. kari miltelių

1 l sultinio

1 valg. š. pomidorų pastos

1 valg. š. mangų čatnio

100 g basmati ryžių

grietinės ar natūralaus jogurto patiekti

Sviestą su aliejumi išlydykite puode, suberkite svogūnus, česnakus, morkas, salierus ir saldžiąją bulvę. Kepkite ant vidutinės kaitros apie 10 min., vis pamaišant, kol daržovės suminkštės ir ims ruduoti. Suberkite obuolio gabalėlius ir kari miltelius. Pamaišykite ir kepkite dar 2 minutes.

Įpilkite sultinio, įmaišykite pomidorų pastą ir mangų čatnį. Užvirinkite ir sumažinę kaitrą, virkite ant vidutinės kaitros apie pusvalandį, kol daržovės išvirs.

Kitame puode užvirkite vandens, suberkite ryžius ir virkite apie 10 minučių. Nusunkite ir parliekite po šaltu vandeniu.

Sriubai išvirus, sutrinkite ją elektriniu trintuvu. Suberkite ryžius, jei reikia, įpilkite stiklinę vandens tekstūrai reguliuoti. Užvirinkite ir virkite dar 3 – 5 minutes. Pagal skonį gardinkite druska, maltais pipirais. Patiekite su grietine ar jogurtu ir šviežiomis kapotomis petražolėmis. Skanaus!

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo - informacinio pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle