Juodieji ryžiai

 
Apie produktą:
Juodieji ryžiai patys maistingiausi ir naudingiausi. Išvirę jie pasidaro tamsiai purpurinės spalvos dėl juose esančio itin gausaus antioksidanto antocianino, saugančio nuo onkologinių bei širdies ligų, kiekio. Lyginant su baltaisiais ir rudaisiais ryžiais, juoduosiuose yra daugiausiai baltymų ir dvigubai daugiau skaidulų nei ruduosiuose ryžiuose. Tai natūralūs ryžiai, išsaugoję visas maistingąsias medžiagas, manoma, kad juose antioksidantų yra daugiau nei mėlynėse...

 

Ryžiai – miglinių augalų genčiai priklausanti kultūra, kilusi iš Pietryčių Azijos. Tai vienintelis kultūrinis augalas, auginamas vandeniu užlietame lauke, jų derlius gali būti nuimamas net tris kartus per metus. Daugelyje Azijos šalių tai nuo seno svarbiausias maistinis augalas. Ši grūdinė kultūra pasaulyje laikoma viena seniausių ir populiariausių.

Europą ryžiai pasiekė tik viduramžiais. Ilgą laiką tai buvo brangi atvežtinė egzotika, vartojama tik vaistams.

Juodieji ryžiai – rūšis, priskiriama lipniesiems ryžiams. Dar vadinami violetiniais, uždraustaisiais (angl. forbidden) arba imperatoriškaisiais ryžiais. Kinų legenda pasakoja, kad jau nuo seno buvo žinoma, jog šie ryžiai tokie maistingi ir naudingi, kad juos valgyti galėjo išskirtinai tik Kinijos imperatoriai.

Šiandien juodieji ryžiai vertinami dėl švelnaus riešutų skonio, minkštos tekstūros, sodriai violetinės spalvos, o ypač dėl savo maistinės vertės. Yra žinoma, kad rudieji ryžiai daug naudingesni už baltuosius dėl išsaugotos išorinės luobelės, kurioje gausu vitaminų, mineralų ir antioksidantų. Kaip ir rudieji ryžiai, juodieji yra viso grūdo ryžiai, išsaugoję visas maistingąsias medžiagas, tačiau lenkia ruduosius antioksidantų gausa. Juodųjų ryžių luobelėse itin didelis skaidulinių medžiagų ir mineralų kiekis. Lyginant su baltaisiais ir rudaisiais ryžiais, juoduosiuose yra daugiausiai baltymų ir dvigubai daugiau skaidulų nei ruduosiuose ryžiuose.

Šie ryžiai naudojami košių, pudingų, salotų, daugiaryžių, sušių ritinėlių gaminimui, Kinijoje iš jų gaminami makaronai, krekeriai, tradicinė juodųjų ryžių duona ar pyragai.

 

Mūsų patarimai

Juodieji ryžiai išverda maždaug per pusvalandį. Vienai daliai ryžių imamos dvi dalys vandens ir verdama ant mažos kaitros, kol ryžiai sugeria visą skystį. Prieš verdant, ryžiai nuplaunami po tekančiu vandeniu. Kartais šiuos ryžius rekomenduojama švariai perplauti vandeniu, užmerkti 9 – 12 valandų, tuomet ryžiai išverda greičiau.

Juoduosius ryžius galima virti ir taip, kaip makaronus – užpilti gerokai didesniu vandens kiekiu (1 dalis ryžių ir 4 dalys vandens) ir virti iki norimo kietumo – minkštumo, o tuomet švariai perplauti vandeniu. Taip verdami ryžiai ypač tinka salotoms.

 

Juodųjų ryžių salotos su trešnėmis

1 puodelis juodųjų ryžių

2 – 3 puodeliai trešnių be kauliukų

gera sauja kale lapų (lapinių kopūstų, kuriuos galite keisti lapinėmis salotomis)

1 mažas smulkintas raudonasis svogūnas

sauja smulkintų šviežių petražolių

žiupsnis šviežių mėtų

2 valg. š. raudonojo vyno acto

2 valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus

½ arb. š. rožinės Himalajų druskos

traiškytų juodųjų pipirų pagal skonį

gabalėlis fetos sūrio

Ryžius švariai nuplaukite, užpilkite keturiomis stiklinėmis vandens ir išvirkite „al dente“ (ryžiai neturi pervirti, virkite, kol liks šiek tiek traškūs). Nusunkite ir gerai perskalaukite šaltu vandeniu.

Kale lapus sudėkite į dubenį, užpilkite alyvuogių aliejaus, įberkite ½ šaukštelio druskos ir rankomis gerai pamasažuokite (jei naudosite minkštesnius salotų lapus, tai darykite nestipriai). Suberkite trešnes, virtus ryžius, petražolių ir mėtų lapelius, supilkite vyno actą, pagardinkite traiškytais pipirais ir išmaišykite. Užbarstykite trupinto fetos sūrio ir patiekite.

 

Juodųjų ryžių pudingas su kokosų pienu ir palmių cukrumi

1 puodelis juodųjų ryžių

2 puodeliai vandens

1,5 puodelio kokosų pieno

100 g palmių cukraus

sauja geltonųjų razinų

žiupsnelis druskos

Ryžius keletą kartų kruopščiai perskalaukite po tekančiu vandeniu. Sudėkite į puodą ir užpylę vandeniu užvirinkite. Sumažinę kaitrą virkite (puodas turi būti uždengtas) apie 25 – 35 minutes, kol visas vanduo susigers, o ryžiai taps lipnūs ir vidutiniškai minkšti. 

Į išvirusius ryžius suberkite cukrų, razinas, supilkite kokosų pieną ir dar pavirkite ant mažos kaitros iki norimos tekstūros. jei pageidaujate skystesnio pudingo, virkite trumpiau, jei tirštesnio, kreminės tekstūros, virkite ilgiau. Galite sukrėsti pudingą į mažus indelius, atsparius karščiui ir 10 minučių kepti 200 laipsnių kaitros orkaitėje. Skanaus!

 

Tapk draugu Facebook tinkle