Lipnūs ryžiai

 
 
Apie produktą:
Lipnieji ryžiai – ryžių rūšis, priskiriama vidutinio ilgio arba apvaliagrūdžiams ryžiams ir auginama Kinijoje, Japonijoje, Korėjoje, Filipinuose, Tailande, Laose, Indonezijoje ir Vietname. Skirtingai nei kitos ryžių rūšys, šie ryžiai yra baltos matinės spalvos ir nuo kitų skiriasi ne vien savo spalva, bet ir tuo, kad neturi (arba beveik neturi) amilazės, bet turi labai daug amilopektino (tai dvi krakmolo sudėtinės dalys). Būtent nuo amilopektino kiekio priklauso šių ryžių lipnumas. Iš šių ryžių gaminami lipnūs ryžių miltai.
 

Pasaulyje žinoma keletas tūkstančių ryžių rūšių. Ši įvairovė skirstoma į dvi pagrindines grupes – ilgagrūdžius indiškos kilmės ryžius (angl. indica rice) ir apvaliagrūdžius japoniškosios kilmės ryžius (angl. japonica rice). Kiekvienai ryžių rūšiai būdinga savita forma, spalva, lipnumas, skonis, aromatas ir naudingųjų savybių rinkinys. Ilgagrūdžiai ryžiai, būdami kelis kart ilgesni nei jų skersmuo, išvirę lengvai vienas nuo kito atsiskiria, lieka purūs ir nesulipę. Vidutinio ilgio ryžiai išvirę tampa minkšti ir drėgni, šiek tiek sulipę, o apvaliagrūdžiai arba trumpagrūdžiai išvirę pasidaro lipnūs.

Iš lipnių ryžių azijietiškoje virtuvėje daugiausiai gaminami desertai, nors šie ryžiai taip pat naudojami sušių, pikantiškų ryžių rutuliukų, suspaustų ryžių pyragų, taip vadinamų, mochi – tradicinių japoniškų įvairių formų ryžių pyragėlių gamyboje, vyniojami į bambukų lapus.

Šiuos ryžius verdant, pilama mažiau vandens, nei verdant įprastus ryžius, mat gavę per daug drėgmės, lipnūs ryžiai virdami greit suyra. Dėl šios priežasties lipnūs ryžiai dažnai verdami garuose.

Kad suteikti turtingesnio, neįprasto ir įdomesnio skonio, lipnūs ryžiai kartais verdami kokosų piene arba sultinyje.

 

Ryžių nauda

Lipniuose ryžiuose, kaip ir kitose šių grūdų rūšyse, nemažai vitaminų, angliavandenių, baltymų, ląstelienos, mineralinių medžiagų. Šioje ryžių rūšyje yra seleno, antioksidanto,

Mūsų patarimai

Lipnių ryžių virimas garuose

Ryžius keletą kartų perplaukite po tekančiu vandeniu, tuomet užpilkite šaltu vandeniu (kad apsemtų) ir palikite 6 – 12 valandų. 

Į puodą įpilkite vandens, ant viršaus pastatykite bambukinį (ar kitokį turimą) garų puodą (garų puodo dugnas vandens neturi siekti) ir užvirinkite.

Ryžius gerai nusunkite ir sudėkite į drobinį ar lininį audinį. Susukite ir sudėkite į bambukinį garų krepšį. Uždenkite dangčiu ir virkite ant garų apie 20 minučių (stebėkite, kad puode nenuvirtų visas vanduo). Puodą kartu su bambukiniu krepšiu nukelkite nuo kaitros ir palikite pastovėti dar 10 minučių, o tuomet išimkite iš garų puodo.

 

Lipnių ryžių virimas puode

2 puodelius lipnių ryžių suberkite į puodą, užpilkite 3,5 puodelio vandens ir palikite maždaug keturioms valandoms. Įberkite ½ šaukštelio druskos ir užvirinkite. Kaitrą sumažinkite iki minimumo, puodą uždenkite dangčiu ir virkite 10 minučių (dangčio nedarinėkite ir ryžių nemaišykite!). Po 10 min patikrinkite, ar ryžiai sugėrė visą skystį. Jei ne, virkite dar 5 ar 10 min., kol ryžiai absorbuos visą vandenį. Puodą nukelkite nuo kaitros ir uždengtu dangčiu palaikykite dar 10 min., o tuomet patiekite.

 

Lotosų lapuose virti lipnūs ryžiai

2 didesnių vištienos blauzdelių mėsa (be kaulų, supjaustyta mažais gabalėliais)

250 g lipnių ryžių (mirkytų per naktį)

sauja šviežių baravykų (arba mirkytų džiovintų)

1 traiškyta česnako skiltelė

žiupsnis smulkintų laiškinių česnakų

2 džiovinti lotosų lapai

kepimo popierius

bambukinis garų puodas

marinatui:

½ valg. š. lengvo sojų padažo

½ valg. š. tamsaus grybų sojų padažo

½ valg. š. skrudintų sezamų aliejaus

½ arb. š. prieskonių mišinio kinietiškiems patiekalams

3 skiltelės česnako

žiupsnis maltų juodųjų pipirųLipnius ryžius pamirkykite vandenyje 6 – 12 valandų.

Vištienos gabalėlius sudėkite į dubenį kartu su marinatui skirtais ingredientais, išmaišykite ir padėkite į šaldytuvą, kad pasimarinuotų, maždaug valandai.

Keptuvėje įkaitinkite šliūksnį sezamų ar alyvuogių aliejaus ir pakepinkite traiškytą česnaką su smulkintais grybais, kol suminkštės.

Ryžius gerai nusunkite, sumaišykite su keptais grybais ir marinuota paukštiena. 

Lotosų lapus panardinkite į puodą su verdančiu vandeniu ir virkite apie minutę, kol šie tiek suminkštės. Išėmę pamerkite į švarų vandenį ir dar palaikykite keletą minučių.

Nusausinkite ir pasidėkite ant stalo. Į vieno lapo vidurį klokite kvadratinį kepimo popieriaus lakštą, ant jo uždėkite maždaug puse ryžių – paukštienos mišinio ir sulankstykite stačiakampio formos ryšulį. Apgaubkite jį lotoso lapu, taip pat sulankstykite stačiakampį ryšulėlį. Tą patį padarykite su kitu lotoso lapu.

Paruoštus ryšulius sudėkite į bambukinį (ar kitokį turimą) garų puodą, kurį statykite ant puodo su verdančiu vandeniu ir virkite garuose ant vidutinės kaitros apie 45 minutes (praėjus laikui, pradarykite ir patikrinkite, ar ryžiai išvirė). Išvirusius ryšulėlius įdėkite į lėkštę, prapjaukite ir pabarstykite smulkintais laiškiniais česnakais. Skanaus!

 
Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo - informacinio pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

Tapk draugu Facebook tinkle