Balzaminiai ir vyno actai

Vyno actas – produktas, žinomas iš gilios senovės, minimas Biblijoje, Pinijaus raštuose ir buvo vartojamas ne vien kulinarijoje. Hipokratas vyno actu rekomenduodavo gydyti žaizdas ir lengvinti virškinimo sutrikimus, senovės romėnai jį naudojo dizenterijos gydymui. Vyno acto ir vandens mišiniu trindavo uždegimų kamuojamas dantenas, tepdavo smilkinius, kad palengvinti migrenos skausmus, patepdami vabzdžių sugeltas vietas, siekdavo nuraminti niežulį, skalaudavo plaukus, kad suteikti jiems žvilgesio.

Šiandien vyno actas, o ypač balzaminis actas – vienas didžiausių delikatesų. Tai pagardas, plačiai vartojamas daugybei nuostabių patiekalų skaninti – juo šlakstomos salotos, mėsos, žuvies patiekalai, gardinamos miško uogos, vaisiai, braškės ir net ledų desertai.

Vyno actas – tai ne vien gardus maisto paįvairinimas. Jame gausu vitaminų (A, C, B1, B2), mineralų (fosforo, magnio, geležies, kalio) ir, svarbiausiai, labai mažai kalorijų (tik 5 kalorijos šimte gramų).

Varvello vyno ir balzaminiai actai gaminami Turine, Italijoje, didžiausiuose pasaulyje vyno rūsiuose iš kruopščiai atrenkamų stalo vynų. Įmonė gyvuoja jau 90 metų, ją valdo jau trečioji Varvello giminės karta. Daugiau nei 50% pagaminamos produkcijos yra eksportuojama, o produktai, žinomais prekiniais ženklais „L‘Aceto Reale“ ir „Varvello Gold&Red“ tiekiami ir mėgstami vienų iš labiausiai prestižinių vardų maisto pramonėje: Sasso, Louit Frères, Isnardi, Saclà, Polli, Di Vita, Carrefour, Sma-Auchan, Metro, Lombardini, Crai ir t.t.

Varvello gamykloje gaminami išskirtinės kokybės vyno actai, kurių rūgštingumas 6%, aukštos kokybės vyno actai, brandinti ąžuolo ir maumedžio statinėse, kurių rūgštingumas 7,1%, aromatiniai actai bei Modenos balzaminiai actai. Naujausias Varvello produktas – 6,5% rūgštingumo raudonojo vyno actas, pagamintas iš aukštos kokybės Piedmonto vynų, du metus brandintas ąžuolinėse statinėse.

 

Balzaminiai Modenos actai „di Modena“, rūgštingumas 6%, 500 ml butelyje arba 250 ml butelyje su purkštuku. 

Pagaminti iš vyno acto, prieš tai brandinto Varvello rūsiuose ir septynių rūšių vynuogių misos mišinio, ilgai brandinant medinėse statinėse. Sodrios, tamsiai rudos, pereinančios į raudoną spalvos, rūgštaus, puikaus ir subalansuoto skonio actu gardinkite keptą ar žalią mėsą, apšlakstykite Parmezano sūrį, skaninkite ledus, miško uogų desertus.

Baltasis actas „Condimento“, rūgštingumas 5%.

Pagardų karaliumi vadinamas baltojo vyno actas, brandintas ąžuolo statinėse kartu su vynuogių misa. Visai kaip balzaminis actas, tik be karamelės ir mažesnio rūgštingumo, ypač švelnus, nedažantis maisto produktų. Idealus mėsos ir žuvies marinavimui, vaisių ir daržovių gardinimui, suteikiantis puikaus saldžiarūgščio skonio ir nepakartojamo aromato.

Balzaminiai kremai – tirštos konsistencijos, balzaminio acto skonio saldžiarūgščiai užpilai, lengvai išspaudžiamuose buteliukuose. 

Aksominio švelnumo saldžiai rūgštus balzaminis kremas „di Modena Classic“ – pakaitinkite ant nedidelės kaitros, įmaišykite gabalėlį sviesto, įberkite cukraus ir šiek tiek miltų. Šia tiršta ir gardžia glazūra aptepkite mėsos kepsnius, pirštelius apsilaižysite! Šiuo kremu gardinkite grilyje keptas daržoves, mėsos kepsnius, daugiaryžius (it. risotto).

Balzaminis kremas „di Modena basil“ ypač gardus ant šviežių pomidorų su mozarella, kepto varškės sūrio ar jūros gėrybių.

Baltasis balzaminis kremas „Condire“ – puikus ant virtų daržovių, marinuotų gėrybių. Švelniu, patiekalų spalvos nekeičiančiu gaivaus aromato ir skonio kremu su vynuogių užuominomis gardinkite baltą mėsą, žuvies patiekalus, vasariškas salotas, sūrius, vaisus, uogas, šerbetus, o ypač – vanilinius ledus. Nenusivilsite!

 

Mūsų patarimai

Baltos duonos skrebučiai su pomidorais

400 g baltos itališkos duonos

3 prisirpę pomidorai

1 agurkas

1 raudonasis svogūnas

šviežūs bazilikų lapeliai

1 valg. š. balzaminio acto Varvello

3 valg. š. ypač tyro alyvuogių aliejaus

druskos ir pipirų pagal skonį

Duoną supjaustykite storesnėmis riekelėmis ir paskrudinkite orkaitėje.

Agurką nulupkite, išgremžkite sėklas ir susmulkinkite. Svogūną sukapokite, pomidorus nuplikykite, nulupkite, išgremžkite sėklas ir supjaustę kubeliais, kartu su svogūnais sudėkite prie agurkų. Pagardinkite druska, pipirais, apšlakstykite balzaminiu actu, aliejumi ir gerai išmaišykite. Ant kiekvieno skrebučio uždėkite šiek tiek daržovių, papuoškite bazilikų lapeliais ir patiekite. Skanaus!

 

Šparaginių pupelių salotos

Šviežios šparaginės pupelės

1 česnako skiltelė

Varvello „Condire“ baltasis balzaminis kremas

ypač tyras alyvuogių aliejus

druska ir pipirai pagal skonį

Šparaginėms pupelėms nupjaukite galus ir išvirkite (vandenyje arba garuose). Nukoškite ir trumpam panardinkite į kuo šaltesnį vandenį. 

Į dubenį berkite druskos, maltų pipirų, šiek tiek balzaminio kremo, traiškyto česnako, alyvuogių aliejaus ir viską geria išmaišykite. Suberkite nusunktas pupeles, švelniai išmaišykite ir mėgaukitės!

 

Tapk draugu Facebook tinkle