Samba ryžiai

 
Apie produktą:
Samba ryžiai – Šri Lankoje, o ypač Pietų Indijoje auginamų ryžių rūšis. Tai smulkūs, trumpagrūdžiai ryžiai, turintys jiems būdingą išskirtinį skonį. Pats grūdas sunkesnis, nei kitų rūšių, išvirę samba ryžiai mažiau purūs. Tai pagrindinis „biriyani“, tradicinio indiško patiekalo ingredientas. Samba ryžiuose šiek tiek daugiau baltymų, geležies ir skaidulinių medžiagų nei kitose, ilgagrūdžių ryžių rūšyse.
 

Ryžiai – miglinių augalų genčiai priklausanti kultūra, kilusi iš Pietryčių Azijos. Tai vienintelis kultūrinis augalas, auginamas vandeniu užlietame lauke, jų derlius gali būti nuimamas net tris kartus per metus. Daugelyje Azijos šalių tai nuo seno svarbiausias maistinis augalas. Ši grūdinė kultūra pasaulyje laikoma viena seniausių ir populiariausių.

Europą ryžiai pasiekė tik viduramžiais. Ilgą laiką tai buvo brangi atvežtinė egzotika, vartojama tik vaistams.

Ryžiuose gausu vitaminų, angliavandenių, baltymų, ląstelienos, mineralinių medžiagų (kalio, fosforo, cinko, geležies, magnio, kalcio) ir kitų naudingųjų medžiagų, kurių kiekiai ir sudėtinės dalys skiriasi priklausomai nuo ryžių rūšies. Pagal struktūrą ryžiuose esantys angliavandeniai (jų ryžiuose yra daugiausiai) priskiriami sudėtiniams, t.y., tokiems, kurie žmogaus organizmą energija aprūpina ilgesnį laiką.

Pagal formą ryžiai skirstomi į ilgagrūdžius, vidutinio ilgio ir trumpagrūdžius arba apvaliagrūdžius. Pagal apdorojimo būdą – į ruduosius, baltuosius ir plikytus, esti raudonųjų ir juodųjų ryžių rūšių.

Pagal pavadinimą (veislę) ir auginimo regioną, ryžiai gali būti patys įvairiausi – arborio, basmati, jazminų, tailandietiški, indika, lipnūs, rudieji ir t.t.

 

Mūsų patarimai

Samba ryžių virimas

1 puodelį samba ryžių perskalaukite vandeniu ir užmerkite. Palikite 15 – 20 min. Į puodą įpilkite 1 ¾ puodelio vandens ir supilkite puodelį išmirkytų ryžių. Puodą uždenkite dangčiu ir užkaiskite.

Vandeniui užvirus, kaitrą sumažinkite iki mažiausios ir palikite virti apie 15 – 20 min., kol ryžiai sugers visą skystį. Nemaišykite ir nenuimkite dangčio. Nukelkite nuo kaitros ir dar palikite penkioms minutėms (dangčio nenuimdami). Ryžiai paruošti!

 

Vištienos „Biriyani“

1/2 viščiuko, supjaustyto vidutinio dydžio gabalėliais su kaulais, gali būti be ar su odele

1 mažo indelio natūralaus jogurto

~1 a.š. druskos (arba pagal skonį)

1/2 a.š. maltos ciberžolės

 

6 (4+2) kardamono ankščių

5 (3+2) gvazdikėlių

7 (5+2) ~2 cm cinamono lazdelės gabalėlių

1-2 lauro lapeliai

 

4 (3+1) vidutinių mėlynųjų svogūnų, supjaustytų plonom juostelėmis

9 nedidelių česnako skiltelių, stambiai supjaustytų

3-4 cm imbiero gabalėlio, susmulkinto

3-5 žaliųjų čili pipirų, perpjautų išilgai, išimtoms sėklytėm ir pamerktų į vandenį

 

1,5 puodelio Samba ryžių (puodelis = 220 ml)

saujelė mėtų lapelių, susmulkintų

saujelė šviežios kalendros, susmulkintos

~2 a.š. laimo/citrinos sulčių

 

aliejus kepimui

1 a.š. ghee/išlydyto sviesto

 

Viščiuko gabalėlius nuplauname, nusausiname ir pamarinuojame su jogurtu, malta ciberžole ir druska.

Mėsytė bus skaniausia, sultingiausia ir minkščiausia, jei ją gaminsite greitpuodyje. Tačiau jei greitpuodžio neturite, galima gaminti paprastame puode, tiktai virimas ilgiau užtruks. Taigi, greitpuodyje arba puode su storesniu dugnu įkaitiname aliejaus ir pirmiausia apkepiname dalį kardamono ankščių, gvazdikėlių, cinamono, bei lauro lapelius, kol prieskoniai paskleis aromatą. Po keletą prieskonių palikite ryžiams.

Sudedame svogūnus ir gerai apkepiname. Šiam patiekalui jie turi gerai paruduoti. Vėlgi dalį svogūnų palikite ryžiams.

Sudedame česnaką, imbierą ir čili pipirus ir apkepame dar minutėlę. Čili pipirų kiekį pareguliuokite pagal savo skonį, tačiau su išimtoms sėklytėm, išmirkyti ir taip ilgai virti čili pipirai netenka daug aitrumo.

Sudedame viščiuko gabalėlius be jogurto ir gerai apkepiname iš visų pusių ant stiprios liepsnos. Galiausiai supilame jogurtą, kuriame marinavosi viščiukas, jei reikia, įpilame šiek tiek vandens, uždengiame greitpuodį ir verdame apie 5 minutes nuo pirmojo garų išsiveržimo. Jei paprastame puode, virti uždengus ant silpnesnės ugnies, kol mėsytė suminkštės. Nukaičiame greitpuodį, palaukiame, kol atslėgs garai ir atsargiai atidengiame. 

 Išimame viščiuko gabalėlius ir atidedame į šalį, supilame susidariusį skystį į atskirą indelį (turėtų gautis maždaug 1,5 puodelio), bei išsaugome visus svogūnus ir kitus prieskonius, išrankioju tik lauro lapelius.

Tuo tarpu, kol verda viščiukas, atskirame puode įkaitiname šiek tiek aliejaus ir pirmiausia apkepame likusius prieskonius (kardamoną, gvazdikėlį ir cinamoną). Kai prieskoniai paskleis aromatą, sudedame likusius svogūnus ir vėlgi gerai apkepiname, kol jie paruduos ir karamelizuosis. Dalį svogūnų išimame ir paliekame garnyrui.

Suberiame praskalautus ryžius ir gerai apkepiname pamaišydami, kol jie pradės keisti spalvą, tai užtrunka maždaug 5 minutes. Įpilame 2 puodelius vandens, pasūdome ir uždengę puodą primažiname liepsną. Verdame, kol nuvirs visas vanduo. Tada atidengiame, supilame nuo viščiuko susidariusį padažą ir vėl uždengę verdame, kol nuvirs visas skystis. 

Įkaitiname orkaitę iki 170-180 C. Keramikiniame ar stikliniame inde sluoksniuojame biryani: dedame ant dugno 1/3 ryžių, 1/2 viščiuko gabalėlių, 1/2 svogūnų su prieskoniais, su kuriais virė viščiukas, 1/2 mėtų ir kalendros lapelių, užlašiname maždaug šaukštelį laimo/citrinos sulčių (nepadauginkite), pakartojame visą tai dar kartą ir galiausiai viršų uždengiame likusiais ryžiais. Ant viršaus užpilame 1/4 puodelio vandens ir maždaug arbatinį šaukštelį ghee sviesto. Uždengiame puodą ir pašauname į orkaitę 15-20 minučių.

Prieš patiekiant apibarstome karamelizuotais svogūnais. Patiekiame garuojančiai karštą.

Recepto šaltinis Indiški receptai

 

Tapk draugu Facebook tinkle