Burnočių sėklos

 
Apie produktą:
Burnočiai garsėja ne tik kaip maistas, bet ir kaip vaistas. Anot profesoriaus A. Svirskio, burnočių sėklose vidutiniškai yra 15–17 proc. baltymų, 5–8 proc. riebalų ir 3,7–5,7 proc. ląstelienos. Labai svarbios žmonių mitybai aminorūgšties lizino burnočiuose yra dukart daugiau nei kviečiuose, tris kartus daugiau nei kukurūzuose ar sorose. Pagal proteinų kokybę burnočiai yra arčiausiai teoriškai apskaičiuotų idealių baltymų, o pagal aminorūgščių balansą – prilygsta motinos pienui. Burnočiuose gausu kalcio, geležies, magnio, fosforo, kalio. Kitaip, nei daugelyje javų rūšių, burnočiuose beveik nėra gliuteninų, tad jie tinka gliutenui alergiškiems žmonėms 
 

Burnočiai – vienmečiai žoliniai augalai, galintys augti įvairiomis klimato sąlygomis. Šie augalai maistui buvo naudojami jau prieš keletą tūkstančių metų, tai viena seniausių maistinių augalų rūšių, kurių savybes žinojo net senovės indėnų civilizacijos. Šiuo metu tai kasdienis maisto produktas, be kurio neapsieina Lotynų Amerikos ir Pietryčių Azijos tautos, pastaruoju metu labai populiarėja kitose šalyse, tame tarpe ir Europoje.

Anot profesoriaus A. Svirskio, burnočių vartojimas, dėl juose esančių gausaus biologiškai aktyvių medžiagų kiekio,.

Smulkios, aguonų dydžio burnočių sėklos pasižymi riešutų skoniu ir valgomos virtos, skrudintos, sumaltos į miltus, iš burnočių spaudžiamas labai vertingas aliejus. Iš šių sėklų verdamos košės, kepami kepiniai, jų dedama į salotas, troškinius, sriubas, sėklos maišomos su kitais grūdais, spraginamos.

Informacija parengta remiantis prof. A. Svirskio knygele „Burnočiai – pašaras, maistas, vaistas“, Vilnius, 2007 m.

 

Mūsų patarimai

Norėdami išvirti burnočių sėklas, vieną dalį sėklų užpilkite trimis dalimis vandens. Virkite apie 20 minučių, kol sėklos suminkštės (arba ragaukite ir virkite iki pageidaujamo kietumo). Prieš verdant, sėklų mirkyti nereikia.

 

Spragintų burnočių sėklų kvadratėliai

½ puodelio burnočių sėklų

¼ puodelio moliūgų sėklų

½ puodelio rudojo cukraus

1 valg. š. saldžiųjų ceratonijų (karobo) sirupas

Pasiruoškite skardą, išklotą kepimo popieriumi.

Ant vidutinės kaitros pakaitinkite puodą storesniu dugnu. Įberkite šaukštą burnočių sėklų, uždenkite dangčiu ir kaitinkite, kol visos sėklos išsispragins (apie 30 s). Spragintus burnočius sudėkite į dubenį, o į puodą berkite vėl šaukštą burnočių ir spraginkite. Tęskite, kol išspraginsite visas sėklas.

Moliūgų sėklas sumaišykite su burnočių spragėsiais.

Cukrų pakaitinkite puode, kol kristalai ims tirpti. Supilkite karobo sirupą ir šiek tiek pakaitinę, išmaišykite. Nukelkite nuo kaitros ir tuoj pat įmaišykite sėklų mišinį. Greitais judesiais sukrėskite ant kepimo skardos, paskleiskite mentele, išlyginkite ir suraižykite norimo dydžio kvadratėliais. Palikite, kad atvėstų ir skanaukite!

 

Burnočių – sezamų krekeriai

1 puodelis burnočių sėklų

1 puodelis sezamų sėklų

3 valg. š. medaus arba agavų sirupo

Sezamų sėklas paskrudinkite sausoje keptuvėje, kol ims kvepėti (nesudeginkite!). Sumaišykite su burnočių sėklomis.

Medų pakaitinkite. Į skystą medų suberkite sėklų mišinį ir gerai išmaišykite. Masę dėkite ant sviestinio popieriaus, iš viršaus pridenkite kitu popieriaus lakštu iš iškočiokite 0,5 cm storio sluoksniu. Supjaustykite kvadratėliais ir atsargiai išdėliokite ant kepimo popieriumi išklotos skardos. Kepkite 150 laipsnių kaitros orkaitėje apie 15 minučių. Atvėsinkite ir skanaukite.

 

Spragintų burnočių - sezamų trapučiai

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 
 
 

Tapk draugu Facebook tinkle