Lengvas sojų padažas

 
Apie produktą:
Lengvas sojų padažas – šviesiai rudos spalvos, lengvos tekstūros pagardas, gaminamas iš pradžių garintus kviečius ir sojų pupeles laikant kartu su tam tikros rūšies bakterijomis, o vėliau mišinį fermentuojant sūryme. Tai šiek tiek sūresnis, nei kiti, pats populiariausias ir dažniausiai naudojamas sojų padažas įvairiems maisto patiekalams gardinti.

 

Sojų padažas – pagardas, gaminamas fermentuojant mišinį iš virtų ar garintų sojų pupelių, skrudintų maltų kviečių grūdų ir pasūdyto vandens. Natūralios fermentacijos metu išsiskiria mažiau ar daugiau saldus skystis, kuris ir yra sojų padažas. Kviečių krakmolo fermentacija skatina cukraus išsiskyrimą, suteikiantį galutiniam produktui daugiau ar mažiau saldumo. Natūrali fermentacija užtrunka daugiau nei metus, o siekiant ją paspartinti, į sojų ir kviečių mišinį dedama tam tikrų bakterijų, kurios aktyvina procesą.

Sojų padažai būna pačių įvairiausių rūšių, daugiausiai jų gamina Kinija ir Japonija, daugelis šių padažų taip pat gaminama Taivane, Tailande, Korėjoje, Indonezijoje ir Vietname. Kiekvienoje šalyje naudojama gamybos būdų įvairovė ir skirtingas fermentavimo laikas, skirtingos vandens, druskos ir sojų proporcijos, leidžia sukurti didžiulę šių padažų spalvos, tekstūros, skonių ir stiprumo įvairovę.

Lengvas sojų padažas – šviesiai rudos spalvos, lengvos tekstūros pagardas, gaminamas dažniausiai Kinijoje, iš pradžių garintus kviečius ir sojų pupeles laikant kartu su tam tikros rūšies bakterijomis, o vėliau mišinį fermentuojant sūryme. Tai šiek tiek sūresnis, nei kiti, pats populiariausias ir dažniausiai naudojamas sojų padažas maistui gardinti.

 

Įdomu

Lengvi sojų padažai gali būti patys įvairiausi, tai priklauso nuo to, kurioje šalyje jie gaminami, kokiu būdu fermentuojami (kokias bakterijų kultūras naudojant) ir gali skirtis skoniu, tekstūra, aromatu, sūrumu.

Teigiama, kad pirmasis sojų padažas buvo pagamintas maždaug prieš tris tūkstančius metų Kinijoje, sojų pupeles fermentuojant su kviečių miltais, druska ir vandeniu.

Sojų padažus rekomenduojama laikyti kambario temperatūroje, atokiau nuo tiesioginių saulės spindulių.

 

Mūsų patarimai

Lengvas sojų padažas dažniausiai naudojamas maistui gardinti, siekiant pakeisti druską, o taip pat pagardinti ryžius, aliejų, actą, kitus pagardus. Lengvu sojų padažu gardinami salotų užpilai, kepti mėsos patiekalai, daržovės, ypač jūrų gėrybės ir žuvis.

Jei recepte nėra įvardinta konkrečiai, kokį sojų padažą naudoti (tėra parašyta "sojų padažo"), vadinasi reikia naudoti lengvą sojų padažą.

 

Greit pamarinuoti saldžiarūgščiai ridikėliai

500 g ridikėlių

2 arb. š. cukraus

1 arb. š. rudojo cukraus

2 arb. š. rožinės Himalajų druskos

1 arb. š. sojų padažo

2 arb. š. ryžių acto

½ arb. š. sezamų aliejaus

¼ arb. š. „Sambal oelek“ padažo

Ridikėlius supjaustykite griežinėliais, apibarstykite druska ir cukrumi (baltuoju), gerai ištrinkite pirštais palikite pusvalandžiui.

Rudąjį cukrų išmaišykite su sojų padažu, ryžių actu, sezamų aliejumi ir sambal padažu.

Ridikėlius perliekite šaltu vandeniu, nusunkite ir nusausinkite. Užpilkite paruoštu užpilu, išmaišykite ir patiekite.

 

Saldžiai aštrūs vištienos sparneliai (puodelis 240 ml)

1 kg vištienos sparnelių

1/3 puodelio sojų padažo

1/3 puodelio saldžiai aštraus čili padažo vištienai

2 valg. š. ryžių acto

¼ puodelio skysto medaus

1 valg. š. sezamų aliejaus

1 arb. š. aliejaus su čili pipirais

1 arb. š. „Sriracha“ čili padažo

2 skiltelės česnako

druska, saldžiųjų paprikų milteliai

svogūnų laiškai, rupiai supjaustyti

Orkaitę įkaitinkite iki 190 laipsnių kaitros.

Sparnelius ištrinkite druska ir malta paprika. Sudėkite į kepimo skardą ir 20 minučių pašaukite į orkaitę.

Kol vištiena kepa, likusius ingredientus sudėkite į nedidelį puodą, gerai išmaišykite ir užvirinkite. Pradėjus burbuliuoti, kaitrą sumažinkite ir virinkite, kol sutirštės.

Sparnelius išinkite iš orkaitės ir sudėkite į padažą. pamaišykite, kad kiekvienas jų gerai juo pasidengtų ir dar pakaitinkite 5 – 10 minučių. Nukelkite nuo kaitros, apiberkite svogūnų laiškais ir patiekite. Skanaus!

 

Trumpai kepta jautiena su brokoliais

apie 250 g minkštos jautienos

2,5 tapijokų, kukurūzų ar bulvių krakmolo

1 valg. š. sezamų aliejaus

1 valg. š. lengvo sojų padažo

žiupsnis juodųjų pipirų

1 smulkinta česnako skiltelė

1 smulkintas šalotinis svogūnas (galima pakeisti raudonuoju svogūnu)

gera sauja smulkintų brokolių

2 - 3 valg. š. tamsaus grybų sojų padažo

1 arb. š. rudojo cukraus

šliūksnis žemės riešutų aliejaus kepimui

Jautieną supjaustykite juostelėmis, apiberkite vienu šaukštu krakmolo, apliekite aliejumi ir sojų padažu, įberkite žiupsnį traiškytų juodųjų pipirų, gerai išmaišykite ir palikite, kad pasimarinuotų, mažiausiai pusvalandžiui. Keptuvėje (geriausiai naudoti wok keptuvę) gerai įkaitinkite žemės riešutų aliejų. Suberkite svogūną, česnaką ir pakepkite 5 sekundes. Sudėkite jautieną, pakepkite ant didelės kaitros paie 15 sekundžių ir išverskite į dubenį. Į keptuvę pilkite šliūksnį šviežio aliejaus, įkaitinkite ir suberkite brokolius. Pakepkite vieną minutę, sudėkite jautieną, įberkite cukraus, įpilkite tamsaus grybų sojų padažo. Švelniai pamaišykite ir kepkite dar 2 minutes. Puodelyje likusį krakmolą išmaišykite su šaukštu vandens ir supilkite į keptuvę ant mėsos. Pakaitinkite, kol sutirštės. Patiekite karštą su garuose virtais ryžiais. Skanaus!

 

 

Tapk draugu Facebook tinkle