Sičuano pipirai

 
Apie produktą:
Sičuano pipirai (angl. Sichuan, Szechwan, Szechuan) – prieskonis plačiai naudojamas Azijos šalių virtuvėje. Tai sudžiovintos laukinio krūmo (lot. Zanthoxylum bungeanum) uogų išorinės luobelės be sėklų, turinčios savitą skonį. Apvalios šių augalų sėklų dėžutės išsikleidžia lyg maža gėlė, išberdamos juodas sėklas, kurios turi aštrumo, tačiau maistui nevartojamos dėl rupios, smėlinės tekstūros. Augalas nėra priskiriamas pipiriniams, maistui vartojamos sėklų luobelės dėl išskirtinių skoninių savybių. Šie prieskoniai vartojami įvairiems tiek pikantiškiems, tiek saldiems patiekalams gardinti.

 

Sičuano pipirai kaip prieskoniai plačiausiai naudojami Kinijoje, Sičuano provincijoje, garsėjančioje savo aštriais patiekalais ir suteikusiai šiam prieskoniui vardą, o taip pat labai mėgstami Tibete, Butane, Nepale, Japonijoje ir kitose Azijos šalyse.

Sičuano pipirų skonis ir aromatas unikalus, šių prieskonių žievelė dvelkia citrusais, jie nėra deginančiai aštrūs kaip čili ar juodieji pipirai, tačiau juos valgant jaučiamas gomurio „žnaibymas“ ar lengvas nutirpimas. Suvalgius didesnį šių prieskonių kiekį, gali nutirpti lūpos. 

Prieš vartojimą Sičuano pipirus rekomenduojama paskrudinti, tuomet sutrinti ir į patiekalus berti tik gaminimo pabaigoje. Sičuano provincijos virtuvėje šie pipirai maišomi su žvaigždiniais anyžiais ir imbierais arba poruojami kartu su čili pipirais. Naudojami ne vien mėsos, bet ir saldiems kepiniams gardinti, Sičuano pipirų aliejumi, maišant jį su imbierų aliejumi, ruduoju cukrumi, daržovėmis bei ryžių actu, gardinami keptų makaronų patiekalai. Kinijoje populiarus, taip vadinamas, Hua jiao yan mišinys, kai druskos ir Sičuano pipirų mišinys paskrudinamas keptuvėje, sutrinamas ir naudojamas vištienos, kiaulienos ar antienos patiekalams gardinti.

Sičuano pipirai taip pat yra tradicinio kinietiškojo penkerių prieskonių mišinio (angl. five-spice powder) sudedamoji dalis.

 

Mūsų patarimai

Skrudintas Sičuano pipirų – druskos mišinys

4 valg. š. rupios rožinės Himalajų druskos

2 kupini šaukštai Sičuano pipirų

Keptuvėje storesniu dugnu sumaišykite druską su Sičuano pipirais ir įjunkite kaitrą. Mišinį kaitinkite ant vidutinės kaitros apie 5 minutes, kol pipirai ims šiek tiek rūkti, o druska truputėlį pakeis spalvą (lengvai paruduos). Atvėsinkite ir sumalkite elektriniu trintuvu arba sugrūskite grūstuvėje. Laikykite sandariai uždarytame inde. Gardinkite baigiamus ruošti paukštienos, kiaulienos ar antienos patiekalus...

 

Karamelizuoti ananasai su Sičuano pipirais ir vaniliniu jogurtu

175 g cukraus

1 mažas ananasas

1 valg. š. Sičuano pipirų

1 vanilės ankštis, išskobta (minkštimą pasilikite)

200 g tiršto, graikiško tipo natūralaus jogurto

Cukrų suberkite į keptuvę ir kaitinkite vis pakratydami keptuvę (nemaišykite!), kol cukrus patamsės ir karamelizuosis, apie 4 – 5 minutes. Įpilkite 100 ml vandens (saugokitės, kad karšta karamelė neaptaškytų), keptuvę pasukite, kad susimaišytų, suberkite Sičuano pipirus ir sudėkite išskobtą vanilės ankštį.

Ananasą išilgai perpjaukite į keturias dalis, nupjaukite žievelę ir sudėkite į keptuvę ant karamelės. Kepkite, kol pasidengs glazūra, apie 5 minutes (neperkepkite, vaisiai turi išlikti standūs).

Jogurtą išmaišykite su vanilės minkštimu.

Keptus ananaso gabalėlius sudėkite į lėkštę, apliekite karamele ir patiekite su vaniliniu jogurtu. Skanaus!

 

Kinietiškasis 5 prieskonių mišinys

2 žvaigždiniai anyžiai

2 arb. š. Sičuano pipirų

1 arb. š. gvazdikėlių

1 arb. š. pankolio sėklų

1 cinamono lazdelė, sulaužyta

Viską, išskyrus cinamoną, paskrudinkite sausoje keptuvėje, kol ims kvepėti (nesudeginkite!). Atvėsinkite, kartu su cinamonu suberkite į elektrinį trintuvą ir trinkite iki miltelių (galite tai padaryti akmenine grūstuve). Laikykite sandariai uždarytame inde. Naudokite vištienos, antienos, kiaulienos, jūrų gėrybių patiekalams, jautienos troškiniams gardinti, mėsos marinatams.

 

Tapk draugu Facebook tinkle