Vanilės

 
Apie produktą:
Vanilės, o tiksliau, vanilių ankštys - vienas brangiausių prieskonių pasaulyje, naudojamas kepiniams, desertams, gėrimams ir įvairiausiems patiekalams gardinti.

 

Kvapioji vanilė (lot. Vanilla planifolia) – vienas iš brangiausių (po šafrano) prieskonių pasaulyje, tropiniuose regionuose auganti vijoklinė orchidėja su ilgu, storu stiebu, leidžiančiu ūglius, kurie kabinasi ir vyniojasi aplink medžius. Natūraliomis sąlygomis nedidukai žalsvai gelsvi šios orchidėjos žiedai bręsta ne po vieną, kekėmis, tačiau pražysta tik vienas žiedas per dieną ir subrandina ankštis tik apdulkinti tam tikros rūšies bičių. Derlius renkamas praėjus maždaug pusmečiui po užsimezgusių vaisių.

Vanilių tėvynė – Centrinės ir Pietryčių Meksikos atogrąžų miškai. Europą šis prieskonis pasiekė XVII a. pradžioje. Vanilę ypač pamėgę prancūzai šiuos augalus pradėjo auginti savo kolonijose Madagaskare, Seišeliuose, Komorų ir Reunjono salose. Šios šalys šiandien yra pagrindinės vanilės augintojos.

Šviežiai nuskintos vanilių ankštys yra žalios, visiškai beskonės ir bekvapės. Vanilėms būdingas aromatas atsiranda tik po ilgo proceso - ankščių fermentacijos, kuri pradedama tik po 2 dienų nuo derliaus nurinkimo. Pirmiausiai vanilių ankštys palaikomos aukštoje temperatūroje (nardinamos į karštą vandenį arba paliekamos saulėkaitoje), kad galutinai sustabdyti augimo procesą, po to, 7 – 10 dienų vyniojamos į storus audinius, kad „suprakaituotų“. Šio proceso metu ankštys, laikomos 45 - 65oC temperatūroje ir aukštoje drėgmėje, patamsėja ir jau šiek tiek įgauna vanilei būdingo aromato, tačiau vis dar išlieka kupinos drėgmės, todėl išvyniotos, paskleidžiamos, kad išdžiūtų. Išdžiovintos vanilių ankštys 5 – 6 mėnesius laikomos uždarose dėžėse, kad subręstų ir dar labiau įgautų joms būdingo kvapo ir skonio, o tuomet rūšiuojamos, vyniojamos ir pakuojamos – ruošiamos pardavimui.

Vanilės naudojamos konditerijoje – kepiniams, desertams, kremams, ledams, gėrimams gardinti. Iš vanilių išskiriamas eterinis aliejus, kuris naudojamas aromaterapijoje, masažiniams mišiniams; vanilės naudojamos kvepalų, gaiviklių, žvakių, net tabako gaminių gamybai.

 

Įdomu

Senovės Meksikoje, actekai vaniles naudojo medaus, kakavos pupelių ir vanilių gėrimui gaminti; vanilių ankštimis buvo renkami mokesčiai.

Vanilių kokybė priklauso nuo ankščių ilgio. Kokybiškiausiomis laikomos tamsios, putlios, sveikos, elastingos ankštys, ilgesnės nei 15 cm; 10 – 15 cm ilgio ankštys priskiriamos antrai kategorijai, 10 cm ilgio – trečiai kategorijai.

Vanilių ankštys, laikomos sandariai uždarytos tamsioje vietoje, gali kvepėti iki keliasdešimties metų, tai vienas stabiliausių kvapų.

Naudojant vaniles maistui gaminti, reikia mažiau cukraus.

Vaniliniam cukrui ir esencijoms gaminti, konditerijos pramonėje dažnai naudojamas sintetinis pakaitalas vanilinas, kuris neturi nieko bendra su tikrosiomis vanilėmis. Tai sintetinu būdu pagamintas cheminis produktas, jo sudėtyje yra sveikatai „nedraugiškų“ junginių.

 

Mūsų patarimai

Nepadauginkite vanilės konditeriniuose gaminiuose, per didelis jos kiekis gali apkartinti patiekalą. Kilogramui produkto pakanka ketvirtadalio vanilių ankšties.

Gaminamus patiekalus galite gardinti vanilių ankšties turiniu – smulkiomis kruopelėmis. Tam reikalui ankštį perpjaukite išilgai, peilio galiuku išgremžkite ankšties turinį, kurį naudokite patiekalo gardinimui (pvz., maišykite į pyrago tešlą), o likusią ankštį sudžiovinkite, sumalkite ir naudokite desertams aromatizuoti.

 

Vanilinis cukrus

4 – 5 vanilių ankštis perpjaukite išilgai ir susmeikite į 1 kilogramą cukraus (arba cukraus pudros). Cukrų 2 – 3 savaites laikykite sandariai uždarytą. Praėjus laikui, ankštis išimkite (jas galite sudžiovinti iki trapumo, sumalti ir naudoti patiekalams gardinti), o cukrų naudokite desertams ir kepiniams gardinti.

 

Peruvinių pipirnių (Maca) triufeliai (puodelis 240 ml)

¾ puodelio anakardžių riešutų

1/3 puodelio avižinių dribsnių (natūralių, negreito paruošimo)

2 valg. š. agavų sirupo (arba medaus)

1,5 – 2 valg. š. peruvinių pipirnių miltelių

1 valg. š. kakavos pupelių drožlių

1 vanilės ankštis

žiupsnelis druskos

Anakardžių riešutus elektriniu trintuvu sutrinkite kartu su avižų dribsniais iki miltų.

Įberkite peruvinių pipirnių miltelių ir vėl gerai viską sutrinkite. Įpilkite agavų sirupo, išgremžkite vanilės ankštį ir sudėkite sėklytes, suberkite kakavos pupelių drožles ir dar šiek tiek pamaišykite (elektriniu trintuvu). Masė turėtų gautis klampi ir minkoma. Suformuokite rutuliukus, sudėkite juos į popierines triufelių formeles ir valandai padėkite į šaldytuvą. Skanaus!

 

Vanilės esencija

 

Tapk draugu Facebook tinkle