Cikorija

 
 
 
Apie produktą:
Cikorijų šaknyse gausu veikliųjų medžiagų - ląstelienos,

 

Cikorija – daugiamečių žolinių augalų trūkažolių (lot. Chicorium intybum) šaknys, kurios skrudintos ir maltos naudojamos maistui kaip kavos pakaitalas.

Cikorijų tėvynė – Viduržemio jūros regionas, šiuo metu šis augalas populiarus Indijoje, Pietryčių Azijoje, Šiaurės Amerikoje.

Cikorijos gausios biologiškai aktyvių medžiagų, kaip gydomoji priemonė buvo žinoma jau senovės Romos laikais. Cikorijose esantys eteriniai aliejai pasižymi parazitams toksiškomis savybėmis.

 Cikorijos pasižymi karčiu skoniu ir skirtingai nei kava, neturi kofeino ir organizmą stimuliuojančių medžiagų.

Cikorijos gėrimams gaminti gali būti miltelių, džiovintų šaknų arba skysto koncentrato pavidalu. Dažniausiai gėrimui vartojamos džiovintos, paskrudintos ir sumaltos cikorijų šaknys.

 

Įdomu

Cikorijos, kaip pigus kavos pakaitalas ypač buvo naudojamas Antrojo Pasaulinio karo metais ir per kavos kainų krizę 1976 – 1977 m. 

Rytų Europoje (ypač Rusijoje) cikorijos maišomos su skrudintais miežiais, rugiais ir net džiovintais burokėliais.

Cikorijose gausu inulino, polisacharido, maisto pramonėje naudojamo kaip švelnaus saldiklio.

 

Mūsų patarimai

Cikorijų kavą ruoškite kaip ir kavą, vieną kupiną šaukštelį maltų cikorijų užplikydami verdančiu vandeniu arba kelias minutes pavirindami vandenį su cikorijų milteliais. Skaniausia - užbalinta pienu ar grietinėle ir paskaninta trupučiu medaus.

Skystą cikorijų koncentratą rekomenduojame ne vien naudoti gėrimams, naudokite jį tortų pertepimui, maišykite su kremais, skaninkite ledus ir pan.

 

Ruginė cikorijų kava

rugiai (švarūs, dailūs ir tvarkingai išlukštenti)

pienas (kad apsemtų)

gabalėlis sviesto

malta cikorija

Rugių grūdus užplikykite verdančiu pienu (užpilkite, kad apsemtų) ir palikite, kad pabrinktų (apie pora valandų). Išpilkite ant sietelio, gerai nuvarvinkite ir supilkite į skardą. Džiovinkite 60 - 70 laipsnių kaitros orkaitėje, kol visiškai išdžius.

Sausus grūdus paspraginkite keptuvėje su trupučiu lydyto sviesto (prieš beriant grūdus į keptuvę, išlydykite joje šaukštelį sviesto). Spraginamus rugius nuolat maišykite, šiek tiek papildomai vis pridėdami po truputėlį sviesto. Kepinkite iki geltonai rudos spalvos, kol taps traškūs, lengvai kramtomi.

Sumalkite mėsmale arba kavamale ir sumaišykite su malta cikorija (santykiu 1:2 arba 1:1). 

Kavai į norimą kiekį verdančio vandens berkite maltą mišinį (puodeliui kupiną šaukštelį arba daugiau) ir minutę pavirinkite. Užbalinkite pagal skonį grietinėle ir iškošę bei supilstę į puodelius, pasaldinkite. Galite paskaninti maltu kardamonu...

 

Kakavinė cikorijų granita

1 puodelis paruoštos cikorijų kavos

cukraus ar medaus pagal skonį

1 arb. š. kakavos miltelių

Kakavos miltelius puodelyje sumaišykite su cukrumi. Užpilkite dar šiltos cikorijų kavos ir maišykite, kol cukrus visiškai ištirps. Atvėsinkite ir mažiausiai dviems valandoms padėkite į šaldytuvą. Atšalusį gėrimą supilkite į šalčiui atsparų indą ir pusvalandžiui padėkite į šaldiklį. Po pusės valandos išimkite ir gerai supurenkite šakute, sulaužydami susidariusius kristalus. Vėl padėkite į šaldiklį 20 minučių. Kartokite tai keletą kartų, kol susidarys puri, į sniegą panaši masė, pilna mažų šaldytų kristalėlių.

Paruoštą sudėkite į puodelį ir paskaninkite plakta grietinėle. Gaivus desertas karštai dienai!

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle