Karobo (saldžiųjų ceratonijų) milteliai

 
 
 
Apie produktą:
Saldžiųjų ceratonijų arba karobo milteliai - puiki alternatyva žmonėms, nevartojantiems kavos, kakavos ir šokolado, nes ceratonijose nėra stimuliuojančių medžiagų – kofeino ir teobromino, kurių yra kavos ir kakavos pupelėse, mažiau kalorijų ir riebalų nei šokolade. Ceratonijose esantis nemažas skaidulinių medžiagų kiekis padeda gerinti virškinimą, maltos ankštys naudojamos kaip atsikosėjimą lengvinanti priemonė, jos nesukelia alerginių reakcijų, turi antivirusinių, antiseptinių ir skausmą malšinančių savybių.
 
 

Saldžioji ceratonija arba saldžiavaisis pupmedis (lot. Ceratonia siliqua), dar vadinamas šv. Jono medžiu, karobu (angl. Carob) – pupinių šeimos augalas, kilęs iš Viduržemio jūros regiono, įskaitant Pietų Europą, Šiaurės Afriką, Viduržemio jūros salas, Mažąją Aziją. Tai nemaži, iki 15 metrų aukščio užaugantys medžiai, brandinantys didžiules, 15 – 30 cm ilgio tamsias ankštaras su sėklomis viduje. Būtent dėl vertingų ceratonijų vaisių šiandien šie medžiai auginami daugelyje vakarinių Viduržemio jūros regionų - Portugalijoje, Ispanijoje, Graikijoje, Italijos pietuose, Maltoje, Kipre, Šiaurės Afrikoje.

Ceratonijos vertinamos dėl itin turtingos sudėties. Maistui naudojamos ankštys ir sėklos, kurie dažniausiai malami ir gaminami švelnaus skonio natūraliai saldūs milteliai, skoniu šiek tiek primenantys kakavą su lengva karamelės užuomina. Iš ankščių, jas mirkant ir verdant, gaminamas klampus, tamsus sodraus skonio natūraliai saldus sirupas.

Karobo (saldžiavaisių ceratonijų) milteliuose gausu itin vertingų medžiagų - gamtinės kilmės cukrų, baltymų, mineralų, vitaminų ir antioksidantų, todėl tai ne tik gardus, bet ir kasdienį racioną praturtinantis produktas.

Karobe yra kalio, magnio, geležies, mangano, vario, o ypač nemažai kalcio ir fosforo.

 

 

Įdomu

Dėl nemažo natūralaus cukraus kiekio, ceratonijos ilgą laiką buvo naudojamos kaip saldiklis, ypač iki cukranendrių ir cukrinių runkelių paplitimo.

Saldžiavaisių ceratonijų sėklos, slypinčios ankštyse sveria idealiai vienodai, apie 0,2 g, todėl anksčiau išdžiovintos buvo naudojamos sveriant auksą ir brangakmenius. Iš ceratonijos vardo kildinamas žodis karatas.

Kad pagaminti ceratonijų miltelius, surinktos ankštys išdžiovinamos, paskrudinamos ir tuomet sumalamos. Būtent skrudinimas suteikia kakavos skonio.

Kipre ceratonijų sirupas žinomas kaip Kipro juodasis auksas ir plačiai eksportuojamas. Maltoje iš ceratonijų ankščių gaminamas sirupas , o Graikijoje ir Kretoje vartojamas kaip natūralus kalcio, geležies, fosforo ir ląstelienos šaltinis.

 

Mūsų patarimai

Saldžiųjų ceratonijų (karobo) miltelius:

kepiniuose pilnai arba per pusę keiskite kakavos miltelius;

barstykite ant šaldyto jogurto ar ledų;

maišykite su žemės riešutų (ar kitų riešutų) sviestu kartu su cinamonu, imbierais, kardamonais ir naudokite obuolių, kriaušių, persikų ar apelsinų skiltelėms mirkyti;

maišant tešlą blynams, ketvirtadalį įprastų miltų keiskite karobo milteliais, iš vis nedėkite cukraus ir pridėkite papildomai šaukštą aliejaus ar sviesto;

maišykite į pašildytą pieną su medumi;

improvizuokite!

 

Karobo milteliai elektroninėje parduotuvėje http://rudugys.lt/karobas-saldziavaisio-pupmedzio-milteliai

 

Sotus ir maistingas šokoladinis žemės riešutų sviesto glotnutis

3 valg. š. ispaninio šalavijo sėklų (chia sėklų)

2 valg. š. žemės riešutų sviesto

2 šaldytų bananų (iš vakaro sušaldytų šaldiklyje)

1 ¼ puodelio kokosų arba migdolų pieno

2 valg. š. ceratonijų miltelių

1 valg. š. agavų sirupo arba 3 minkštų datulių

Visus ingredientus sutrinkite elektriniu trintuvu iki purios vienalytės masės. Jei per tiršta, įpilkite papildomai kokosų/migdolų pieno. Išpilstykite į stiklinaites ir mėgaukitės!

 

Šildantis gėrimas

1 puodelis pieno (arba migdolų, kokosų, sojų pieno)

3 arb. š. ceratonijų miltelių

1 arb. š. medaus

po žiupsnelį malto imbiero, kardamono ir cinamono

Į šaltą pieną suberkite ceratonijų miltelius ir nuolat maišydami plakimo šluotele, šiek tiek pašildykite. Pieną nuimkite nuo kaitros, įdėkite medaus, prieskonių, gerai išmaišykite ir skanaukite!

 

Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra informacinio pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

 

Tapk draugu Facebook tinkle