Kartusis kietis (pelynas)

 
Apie produktą:
Kiečiuose gausu eterinių aliejų, organinių rūgščių (gintaro ir obuolių), flavonoidų, vitaminų C, B6, k beta karoteno, raugų, mineralinių medžiagų (kalio, kalcio), fitonicidų ir kt.

 

Kartusis kietis (lot. Artemisia absinthium) – daugiametis žolinis augalas, paplitęs dykvietėse, šlaituose, pakelėse, apleistose vietose. Vaistinei žaliavai naudojama žydinti augalo viršūnė su lapais ir nesumedėjęs stiebas.

 

Įdomu

Tiek švieži, tiek džiovinti karčiųjų kiečių lapai atbaido vabzdžius. Seniau džiovintų šakelių dėdavo į spintas, kad apsaugoti drabužius nuo kandžių.

 Pelynų užpilu galima naikinti kultūrinius augalus puolančius vabzdžius.

Karčiųjų kiečių lapai kartais vartojami kaip prieskoniai, suteikiantys patiekalams savito kvapo ir kartumo, tačiau vartoti rekomenduojama labai mažais kiekiais. Keletas lapų dedama į troškinius ir salotas. Džiovinti žiedai anksčiau buvo naudojami gaminant vermutą.

Indijoje karčiaisiais kiečiais iš virškinamojo trakto varomi parazitai, gydomi uždegimai.

 

 

Patarimai

Pelynų arbata

1 šaukštelį žolės užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, uždenkite ir palaikykite 20 min. Perkoškite ir gerkite 30 min. prieš valgį po ketvirtį stiklinės 3 kartus per dieną.

 

 

 

Informacija parengta pagal:

J. Vasiliauskas „Gamtos vaistinė“, 2010 m., Alma Littera

Z. Gudžinskas, B. Rašomavičienė „Lietuvos prieskoniniai augalai“, 2008 m., Šviesa

 
Svarbu: visa svetainėje pateikta informacija yra rekomenduojamojo pobūdžio. Mūsų siūlomi produktai nėra skirti diagnozuoti, gydyti ar užkirsti kelią kokioms nors ligoms. Prieš vartodami ar naudodamiesi mūsų patarimais, visuomet vadovaukitės savo nuomone, atsižvelkite į individualius poreikius ir konsultuokitės su gydytoju.

Tapk draugu Facebook tinkle